Dzisiaj 8 marca – Dzień Kobiet  – z tej okazji Centrum Kultury w Knurowie zaprosiło w ten szczególny dzień kobiety wraz z osobami towarzyszącymi do Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach na niezwykle intymny i kameralny koncert Johna Portera.

John Frederick[a] Porte – walijski muzyk, kompozytor i tekściarz, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Studiował politologię na University of Sussex, grywał zarazem na gitarze, występując w klubach muzycznych i pubach. W 1977 poprzez jazzmana Tomasza Piesiewicza poznał Korę i Marka Jackowskiego. Stworzyli trio o nazwie „Maanam-Elektryczny Prysznic”, późniejszy Maanam. Razem współpracowali przez około 2 lata, Porter grał tam głównie na gitarze akustycznej i wraz z Markiem Jackowskim towarzyszył wokalnie Korze. Największy sukces komercyjny odniósł w duecie z dawną wokalistką Varius Manx, Anitą Lipnicką, z którą był żonaty. W 2016 wspólnie z Nergalem stworzył duet z pogranicza rocka, folku i country Me and That Man, w którym w 2017 roku nagrali album Songs of Love and Death.

W swych utworach artysta ukazuje skomplikowane relacje międzyludzkie, nasze ukryte lęki i obsesje przefiltrowane przez jego osobiste doświadczenie, w zdecydowanie dynamiczniejszej, w rockowo – bluesowej formie.

W czasie koncertu w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach można było usłyszeć utwory z ostatniego krążka Johna Portera pt. „Honey Trap” oraz materiały z poprzednich wydanych płyt – w tym z legendarnej już płyty „Helicopters”, z duetu z Anitą Lipnicką, a także single z najnowszych projektów z Adamem Nergalem Darskim, Wojtkiem Mazolewskim, czy Alicją Domańską.

Relacja: Agnieszka Łyko