Apelujemy o ostrożność na drogach. Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Od piątku rybniccy policjanci odnotowali kilkanaście kolizji drogowych. Niestety, nie zabrakło amatorów jazdy na „podwójnym gazie”. Po raz kolejny apelujemy do kierujących o rozsądek!

Podczas minionego weekendu na drogach naszego miasta i powiatu doszło do kilkunastu kolizji. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierujących, którzy zdecydowali wsiąść „za kółko” będąc pod wpływem alkoholu.

  • W nocy z piątku na sobotę, na ulicy Chwałowickiej w Rybniku, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem, 43-letniego mieszkańca Rybnika. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie blisko 4 promile alkoholu. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.
  • W sobotę około 19.00, dyżurny rybnickiej komendy otrzymał informację o zdarzaniu drogowym na ulicy Jankowickiej w Rybniku. Policjanci ruchu drogowego obsługujący to zdarzenie ustalili, że kierujący hyundaiem – 54-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, jadąc w kierunku ulicy Plac Armii Krajowej, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, zjechał na lewe pobocze uderzając w znak drogowych, a następnie w drzewo. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 54-latka. Badanie wykazało w jego organizmie 1,5 promila alkoholu.
  • Do kolejnego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierującego doszło w niedzielę, w Bełku na ulicy Wolności. Obecni na miejscu zdarzenia drogowego policjanci ustalili, że kierujący fordem 30-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego, jadąc w kierunku Czerwionki-Leszczyn, na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem, uderzył w nasyp, a jego samochód dachował. Mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia. Uciekającego 30-latka zauważyła załoga pogotowia ratunkowego, która przekazała go policjantom. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.

Nieodpowiedzialni kierujący stracili już prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Po raz kolejny apelujemy, aby po wypiciu alkoholu nie prowadzić żadnego pojazdu: samochodu, motocykla, czy nawet roweru. Kierowanie wszelkimi pojazdami na tzw. podwójnym gazie jest zabronione przepisami prawa, zagraża życiu i zdrowiu kierującego oraz stwarza zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Brak rozsądku i wyobraźni wśród kierowców wielokrotnie prowadził do tragedii!

info: KMP Rybnik

 

KMP w Gliwicach : Podsumowanie weekendu – zatrzymania

Podczas minionego weekendu policjanci gliwickiego garnizonu ujęli 7 sprawców przestępstw, w tym 2 nietrzeźwych kierujących (liczba nie obejmuje sprawców wykroczeń). W grupie zatrzymanych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po zgłoszeniu znaleźli się podejrzani o uszkodzenie ciała, groźby karalne, przywłaszczenie mienia, znęcanie nad rodziną i kierowanie wbrew sądowym zakazom. Nasi funkcjonariusze podjęli 325 interwencji. Zatrzymano 3 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Zgłoszono 18 kolizji. Doszło do jednego wypadku drogowego, w którym ucierpiał kierujący motorowerem.

W sobotę około godziny 11.00 przy ul. Reymonta w Gliwicach 60-latek kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen, wykonując manewr skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka motorowerowi Suzuki. Doszło do zderzenia. 39-letni motorowerzysta doznał obrażeń ciała – ma poważny uraz stawu kolanowego.
Z kolei pijani kierujący wpadli podczas kontroli drogowych w niedzielę – przy ul. Kozielskiej w Gliwicach oraz Rachowickiej w Sierakowicach.Około godziny 8.00 zatrzymano w Gliwicach 47-latka, który, będąc w stanie nietrzeźwości (1,2 promila), kierował samochodem marki Renault Escape. Nie miał też uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
W Sierakowicach, po godzinie 8.00, zatrzymano zaś 50-latka, który kierował skuterem, a we krwi miał promil alkoholu.

Info: KMP w Gliwicach