Policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem, który na ulicy Gliwickiej nie ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez oznakowane przejście. Podczas kontroli okazało się, że 41-latek jest nietrzeźwy i prowadził samochód pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Podczas patrolu ulicy Gliwickiej, policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy zauważyli kierującego oplem, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez oznakowane przejście. Mundurowi zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 41-latka. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie blisko 3 promile alkoholu. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że wobec 41-letniego mieszkańca powiatu rybnickiego, została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Policjanci z rybnickiej komendy prowadzą czynności w tej sprawie.

Przypominamy!

Od 18 maja 2015r. obowiązują przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz kierowców poruszających się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Jednym z czynów, który został wprowadzony do Ustawy Kodeks Karny jest przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a KK:

„ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

info: KMP Rybnik