W niektórych grupach kibiców, przemieszczających się na imprezy sportowe autokarami, pojawiają się zachowania wynikające ze zjawiska tzw. psychologii tłumu, generujące zachowania przestępcze. Takimi są „promocje”, czyli kradzieże na stacjach benzynowych i w sklepach znajdujących się na trasach przejazdu. Tym zjawiskom zapobiegają policjanci. Wczoraj zatrzymali i rozliczyli pięciu sprawców kradzieży na stacji benzynowej.

W niedzielę o godzinie 17.25 gliwicka policja otrzymała telefoniczne zgłoszenie o karygodnym zachowaniu grupy kibiców przejeżdżających autostradą A4 wynajętym autokarem z Dolnego Śląska do jednego z miast naszego województwa. Kilkudziesięciu młodych mężczyzn weszło na teren sklepu przy stacji benzynowej i korzystając z zamieszania, zabrało z półek towary, nie płacąc za nie. Sprawcy wsiedli do autokaru i odjechali.
Policja otrzymała namiar na autokar. W rejon błyskawicznie udali się policjanci z I komisariatu, wsparci przez patrol policji drogowej KMP Gliwice. Zatrzymano pojazd, a jego pasażerowie otrzymali ultimatum: dalsza jazda na imprezę była uzależniona od sprawności ustalania okoliczności i sprawców kradzieży. W konsekwencji, bez konieczności przeszukiwania wszystkich pasażerów, pięciu z nich zameldowało się przed dowódcą obsługującym interwencję. Panowie przyznali się do kradzieży, zwrócili pieniądze za skradziony towar, zostali wylegitymowani i… zapłacili 500-złotowe mandaty karne.

 
info: KMP Gliwice