„Tylko wielka świętość, prawdziwie wielka, odnajduje mowę sztuki”
(Jerzy Zawiejski).

Maciej Ossian Kozakiewicz od dawna zabiega o współpracę ze środowiskiem artystów plastyków działających na terenie tego miasta. Członkowie jego grupy parają się malarstwem od niedawna, ale jak sam opiekun twierdzi, robią znaczne postępy, chłoną wiedzę o sztuce, pracują z wielkim zapałem, czas zatem by zmierzyli się z przyjaciółmi innych środowisk twórczych.
Kontakt i poznanie warsztatu artystycznego grup o podobnym profilu jest bardzo ważny. Pozwala na dalsze zgłębianie wiedzy w tym temacie. Każdy z nas ma niejako swój styl przekazywania wiedzy, ważne aby moi ludzie mieli możliwość wysłuchania, kolegów po fachu, zapoznania się z ich wiedzą, a odpowiednio spożytkowana, z pewnością zaowocuje kolejnym postępem w ich pracy dodaje Kozakiewicz.

Gospodarze spotkania powitali pilchowickich artystów, w ich pracowni, która mieści się w budynku Strzeleckiego Ośrodka Kultury, tam też była możliwość wysłuchania wykładu opiekuna miejscowej grupy, pana Adama Michalika – artysty plastyka, członka Polskiego Związku Plastyków Oddział w Katowicach. Pan Adam wraz z opiekunem pilchowickiej grupy, panem Maciejem Kozakiewiczem na miejscu prowadzili zajęcia plastyczne. Pilchowiccy artyści mieli także okazję zapoznania się z bogatym dorobkiem gospodarzy. Goście z podziwem i uznaniem przeglądali prace, a gospodarz odpowiadał na wiele pytań.
„Bardzo jest nam miło gościć grupę plastyków „Ossianart z Pilchowic” . Podobnie jak w Pilchowicach, także i u nas członkami naszego zespołu są ludzie w różnym wieku. Są też bardzo młodzi artyści, a wśród nich nasza Kasia Pieruch, która ukochała sobie temat portretowania zwierząt, robi to z wielkim uczuciem, stara się ukazać na swoich obrazach najdrobniejsze szczegóły. W oczach kotka którego namalowała widać nawet odbicie światła. Potrafi w obrazie ukazać i przekazać to co bodaj najtrudniej jest wykonać, czyli nastrój modela który pozuje jej podczas pracy.

Kasia jest bardzo wrażliwą na piękno osobą, kocha świat, i ludzi, lecz szczególne miejsce zarezerwowała sobie w tym świecie dla zwierząt, dodaje pan Adam. Mamy także w swoim gronie obcokrajowca, nazywa się Shaun Lucho jest piłkarzem, gra w lokalnej drużynie piłki nożnej, a pasję do sportu łączy z miłością do malowania.
Prace które wykonują członkowie naszej grupy wykonane są różnymi technikami. Spotykanie się i organizowanie wspólnych warsztatów to wspaniały pomysł, z pewnością zawitamy i do was. Integracja środowisk twórczych to bardzo ważne”, podkreślali zarówno Kozakiewicz i Adam Michalik.
Pracy pilchowickich artystów z uwagą przyglądał się Piotr Jonek artysta malarz blisko związany z plastykami Strzelec Opolskich.
Dobrym duchem zespołu miejscowych artystów jest pani Danuta Szulc. Nie tylko maluje, ale jest także wielką pasjonatką historii. Opowiadała o wielu ciekawych historiach związanych z miastem i miejscem, które zostało wybrane na temat plenerowych zajęć w dniu 17 maja. Strzelce Opolskie to miasto, w którym odnaleźć można mnóstwo tematów, tym razem zdecydowano się na wizytę w Parku Miejskim, lecz jak zapewniają Pilchowiczanie, z pewnością należałoby wrócić, by móc uwiecznić na swoich pracach kolejny temat związany z tym miastem. Ktoś kiedyś powiedział; Ten kto rozumie sztukę, nie może być złym człowiekiem. W przekonaniu o tej prawdzie utwierdza nas Johann Wolfgang von Goethe który napisał tak; Z dziełami sztuki łączy się wiele tradycji. Dzieła natury są zawsze jak wypowiedziane słowa Boga. Malowanie, to nic innego, jak dokumentowanie dzieła stworzenia, a to, że wśród nas są tacy, którzy chcą i potrafią to robić, z pewnością powinno cieszyć.

Relacja : Tadeusz Puchałka