Gości tegorocznych Dni Integracji gościli o godz.9.30 w Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2.
Był to na pewno kolejny dobry czas aby przybliżyć dzieciom problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, jak z nimi żyć, rozwijać swoje pasje i zarażać nimi innych.

O tym, że możemy mieć poczucie niepełnosprawności decydujemy sami. Dzisiejsi goście pogodzili się ze swoimi fizycznymi dolegliwościami i mając świadomość, że tego już nie zmienią postawili na ciągły aktywny rozwój. Knurowską szkołę odwiedzili Jacek Tomczak i Jerzy Płonka

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęła dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 pani Teresa Bochenek, a całość prowadził zastępca dyrektora Centrum Kultury Mariusz Kowalczyk.

Jacek Tomczak podczas swojego wykładu przypomniał o swoim wypadku na kopalni w wyniku którego stracił lewą nogę. Opowiedział dzieciom o swoich pasjach takich jak jazda na rowerze, na nartach a później snowboardzie. Pokazał swoje protezy które służą mu do różnych działań czyli biegania, jazdy na rowerze i jazdy na nartach. Jacek Tomczak nadal pracuje zawodowo, ma ambicje wystąpić na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczang w snowboardzie, jest zawodnikiem mistrzów Polski Husaria Kraków w AMP futbolu oraz uprawia triathlon. Dzisiaj na pewno przekazał dzieciom wiele pozytywnych emocji, były filmy i ciekawe prezentacje.

Jerzy Płonka jest prezesem Stowarzyszenia „Nie widzę przeszkód. Jest osobą niewidomą. Celem Stowarzyszenia jest przywrócenie osobom niepełnosprawnym wiary w siebie i swoje możliwości. Obszarem naszego działania jest szeroko rozumiana aktywność fizyczna.
Jerzy Płonka od 2013 roku realizuje projekt Euro-Summits Adventure. Jego celem jest zdobycie 46 najwyższych europejskich szczytów górskich, tzw. Korony Europy oraz dodatkowo Piku Lenina (7134 m n.p.m.) Do tej pory zdobył 42 szczyty, 6 szczytów (w tym Pik Lenina) jeszcze przede nim.
Oprócz miłości do gór i wszystkiego, co z nimi związane, jest zapalonym sportowcem. Do tej pory przebiegł kilkanaście maratonów – w tym nowojorski, trenował wioślarstwo, kolarstwo, pływanie i żeglarstwo.
Dzisiaj dzieci miały za zadanie rozłożyć namiot jaki się używa podczas górskich wspinaczek. W tym samym czasie Jurek prezentował sprzęt jaki służy mu do wspinania.

Dzisiejsi goście na pewno udowodnili, że nie ma barier które można pokonać, jedyne bariery stawiamy my sami. Po spotkaniu poszczególne klasy robiły sobie zdjęcia z gośćmi honorowymi Knurowskich Dni Integracji.

Dzisiaj można było można podziwiać wystawę prac knurowskich placówek integracyjnych i opiekuńczych. Wernisaż wystawy odbył się wczoraj.

Relacja : Artur Socha