15 września odbyło się uroczyste spotkanie osób zaangażowanych w powstanie najnowszej publikacji Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach pt. „Smaki Gminy Gierałtowice”. Książka jest zbiorem opowieści, przepisów i wspomnień o tradycyjnych śląskich potrawach i zwyczajach, które powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki temu wydawnictwu jest szansa je ocalić.

Takiego wieczoru w Gminnym Ośrodku Kultury jeszcze nie było! Była to bowiem okazja nie tylko do celebrowania zakończenia wyjątkowego projektu zrealizowanego w całości przez pracowników GOK. Była to również okazja do podziękowania za wkład pracy wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania książki. Każdy ze współautorów otrzymał pamiątkowy egzemplarz książki. Niektórzy mieli ją po raz pierwszy w dłoniach.

Warto przypomnieć, że aby zrealizować ten projekt odbyło się wiele spotkań, w trakcie których gotowano charakterystyczne dla naszego regionu potrawy. Każde danie trzeba było sfotografować, dodać opis przygotowania i recepturę, którą z radością udostępniły uczestniczące w projekcie osoby. Głównie panie z kół gospodyń wiejskich ale nie tylko. Dzielono się przy tym rodzinnymi wspomnieniami i historiami, które w ten sposób ocalimy od zapomnienia.

Nie obyło się bez podziękowań, gratulacji i słów uznania dla wszystkich zaangażowanych. Na uroczystość przybył także Wójt Gminy Gierałtowice Joachim Bargiel, który podkreślił jak ważna jest kultywacja regionalnej historii, przypomnienie dawnych smaków i wspomnień związanych z tradycyjnymi potrawami. Spotkanie stało się również okazją do integracji mieszkańców reprezentujących wszystkie sołectwa gminy Gierałtowice.

W ten niecodzienny wieczór autorski wspomnienia odżyły. Przy stole, na którym nie zabrakło tradycyjnego śląskiego kołocza z cukierni Teresy Czech, trwały gwarne dyskusje i wymiana kulinarnych doświadczeń. Jak zaznaczył dyrektor GOK, Piotr Rychlewski, to nie ostatnia publikacja tej instytucji dotycząca tradycji i historii naszego regionu.

 

info: GOK Gierałtowice