Nowa ekspozycja Muzeum w Gliwicach zaprezentuje niewielki, ale cenny zbiór zabytków japońskich. Od 16 marca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) będzie można zwiedzać nową wystawę stałą.

Wśród prawie setki eksponatów znajdują się głównie militaria, grafiki i fotografie, a także trochę ceramiki i przedmiotów codziennego użytku z Kraju Kwitnącej Wiśni. Do najcenniejszych zbiorów należą zbroje samurajskie z okresu Edo, datowane na XVIII-XIX wiek. Cztery z nich, typu okegawa-dō tōsei Rusoku (twarde), oraz kilka włóczni japońskich zostanie wyeksponowanych w Willi Caro.

W 2012 roku samurajskie zbroje zostały poddane pieczołowitej renowacji.

– Konserwację przeprowadzono według tradycyjnych zasad japońskich, co wymagało sprowadzenia z Kraju Kwitnącej Wiśni specjalistycznych materiałów, a także zakupienia brakujących elementów ich wyposażenia – mówi Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach.

Prace były wykonywane przez specjalistów zajmujących się zabytkami japońskimi pod nadzorem Muzeum w Gliwicach. Trudne i kosztowne zadanie dofinansowało Miasto Gliwice oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Japonika trafiły do Gliwic na przełomie XIX i XX wieku za sprawą kupców, podróżników i żołnierzy przemierzających Daleki Wschód. Szczegółową historię i opis tych niezwykłych zabytków prezentuje katalog „Zabytki sztuki japońskiej w zbiorach Muzeum w Gliwicach”, autorstwa Damian Recława i Anny Katarzyny Maleszko. Otwarcie wystawy i promocję wydawnictwa zaplanowano na piątek 16 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Info: gliwice.eu