Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 921 znacznie się oddala, a raczej można już w tej chwili powiedzieć, że już się o tym raczej nie mówi.

Odcinek drogi obejmuje 14,5 km, a szacunkowy koszt inwestycji miał wynieść ok. 117 mln zł. DW 921 dla gmin naszego regionu jest główną arterią. Z tej drogi od drogi nr 78 do granic Zabrza korzystają zarówno Gierałtowice, Knurów jak i Pilchowice. Według planu Zarządu Dróg Wojewódzkich na rok 2017 kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji miał się odbyć w drugim kwartale. To nas zainspirowało do zadania kilku pytań w tej kwestii.
Na pytania odpowiadał Ryszard Pacer rzecznik ZDW

Kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 921. Z tego co zdążyłem przeczytać w dokumentacji BIP ostatni taki przetarg miał miejsce 8.08.2016 r. Minął więc niemal rok. W knurowskim ratuszu miało miejsce spotkanie z dyrektorem ZDW Zbigniewem Taborem 19 listopada 2016 r podczas którego uczestniczący w nim samorządowcy dostali zapewnienie, że projektowanie zakończy się pod koniec 2016 r a cała przebudowa w roku 2020. Na jakim etapie więc jest to zadanie i czy w ogóle jest brane pod uwagę przez ZDW ( w drugim kwartale tego roku miała być wyłoniona firma na opracowanie dokumentacji projektowej)?

W zeszłym roku odbył się przetarg na projekt przebudowy tej drogi. Wpłynęła tylko jedna oferta, która i tak była wadliwa. W tej sytuacji nie mogliśmy wyłonić wykonawcy projektu. Nie ogłosiliśmy nowego przetargu, bo było jasne, że będzie już za późno, by zgłosić przedsięwzięcie do konkursu na dofinansowanie ze środków unijnych. Z tych projektów, które udało się wykonać i tak nie wszystkie zostały uwzględnione przez komisję konkursową. Na przykład dofinansowania nie otrzymał projekt przebudowy DW 933 na odcinku między Wodzisławiem Śląskim a Jastrzębiem-Zdrój.

W sierpniu tego roku trasą tą do granic Zabrza przejedzie Tour de Pologne. Czy są planowane cząstkowe naprawy tej drogi przed przejazdem peletonu?

Nie nie planujemy w związku z tym specjalnych remontów. Powiatowy Zarząd Dróg w Gliwicach prowadzi, na zlecenie Zarządu Województwa Śląskiego bieżące utrzymanie dróg na terenie powiatu. Bieżące naprawy są dokonywane.

Co będzie dalej z rondem rotmistrza Witolda Pileckiego u zbiegu ulic Dworcowej i autostrady A1? Gmina Knurów zabiega o to aby zmienić wygląd ronda. Czy będzie to możliwe?

Oczywiście zmiany są możliwe. Jeśli gmina ma propozycje, postulaty w tym względzie może je przedstawić.

Zarząd Dróg Wojewódzkich zabiega o unijne dofinansowywanie projektów z funduszy unijnych. Czy jest jeszcze szansa aby wpisać przebudowę tej drogi na dofinansowanie?

Jeśli ma Pan na myśli DW 921, to – jak wspomniałem w p. 1 – szans na dofinansowanie przebudowy tej drogi w obecnej perspektywie finansowej budżetu UE są znikome.

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi na pytania. Pozdrawiam Artur Socha, portal iknurow.pl