Kolorowe wstążki, sznurek, koraliki, piórka – te przedmioty były potrzebne uczestnikom warsztatów, które odbyły się 18 lipca w CKE Czerwionka – Leszczyny, do zrobienia Łapaczy snów – magicznych amuletów, wywodzących się z wierzeń plemion Indian.

Wierzyli oni, że nasze sny dzielą się na dobre i złe, które zsyłane są z nocnego, ciemnego nieba. Zadaniem łapacza snów było zatrzymanie koszmarów sennych – jako te wielkie i niezdarne, wpadają one w sieć wyplecioną ze sznurka, grzęzną w niej, a wraz z pierwszymi promieniami słońca wyparowują razem z rosą. Dobre sny – małe i sprytne, przeciskają się przez sieć i spływają na śniącego po piórach, zawieszonych na wstążkach, zsyłając mu dobry sen. Zgodnie z wierzeniami, łapacze snów powinny być tak zawieszone, aby mogły do nich dosięgnąć pierwsze promienie słoneczne.

Każdy z uczestników warsztatów w CKE, rozpoczął tworzenie swojego łapacza snów od zaplecenia wstążki na drewnianym okręgu. Następnie, z różnokolorowych sznurków należało zapleść na okręgu sieć, a w nią wpleść kolorowe koraliki. Wykończeniem pracy nad własnym łapaczem snów było dowiązanie do niego różnobarwnych wstążek oraz doczepienie piórek. Warsztaty rozwijały kreatywność dzieci, a także zapoznały je z wierzeniami, rękodziełem i kulturą Indian, zupełnie odmienną od naszej.

info:
Czerwionka-Leszczyny.pl