Wiele osób przed Bożym Narodzeniem zastanawia się, czy kupić choinkę żywą, a może choinkę sztuczną? Podpowiadamy jakie są wady i zalety choinki sztucznej i choinki żywej.

Choinka żywa na Boże Narodzenie

Prawdziwa żywa choinka to przede wszystkim nawiązanie do tradycyjnych świąt, gdzie drzewko świąteczne wypełniało zapachem cały dom.

Żywa choinka wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Naturalna barwa igieł, zapach żywicy, nieco nieregularny kształt, odrobinę krzywy czubek, wszystko to nadaje wyjątkowy charakter każdemu świątecznemu drzewku i sprawia, że każda choinka jest inna.

Po rozebraniu choinka wyrzucona na śmietnik rozkłada się nieporównywalnie krócej niż sztuczna choinka. Jeśli mamy ogród, możemy opadłe igły i rozdrobnione gałęzie wrzucić na kompost, a pień porąbać na drobne szczapki i w przyszłości wykorzystać do rozpalania ognisk.

Decydując się na żywą choinkę trzeba też pogodzić się z jej wadami. Trzeba pamiętać o tym, że z choinki będą opadać igły, które trzeba będzie sprzątać.

Cena żywej choinki nie jest niska, co stanowi kolejny koszt na długiej liście świątecznych zakupów.

Choinka sztuczna na Boże Narodzenie

Przede wszystkim sztuczną choinkę można wiele razy wykorzystywać. Innymi słowy płacimy tylko raz i na wiele lat możemy zapomnieć o kupowaniu nowej choinki. Kolejną zaletą sztucznej choinki jest brak jakiejkolwiek pielęgnacji. Sztuczna choinka nie wymaga bowiem podlewania, przycinania, sprzątania igieł itp. Co najwyżej po wyjęciu z szafy trzeba ją odkurzyć.

Sztuczne drzewko możemy dopasować idealnie do naszego wnętrza. Takie drzewko zawsze będzie symetryczne, a obecnie sztuczne choinki do złudzenia przypominają prawdziwe.

Natomiast największą wadą sztucznej choinki jest jej zupełny brak ekologiczności. Zarówno proces wytwarzania jak i utylizacji sztucznej choinki jest niezwykle szkodliwy dla środowiska. Sztuczna choinka będzie się rozkładać co najmniej 400 lat. Do tego należy spojrzeć prawdzie w oczy i pogodzić się z tym, że sztuczna choinka to po prostu plastik.

Podsumowując wybór choinka żywa czy sztuczna należy przede wszystkim sprecyzować nasze potrzeby. Chcemy być ekologiczni i stworzyć niezwykłą atmosferę tradycyjnych świąt z żywą choinką? Czy może wolimy sztuczną choinkę, ponieważ jest łatwiejsza w utrzymaniu?

Reklama