Ciekawostki z ...Pilchowice

Wilcza: Mistrzyni rękodzieła Gabriela Sapik okiem Tadeusza Puchałki

MISTRZYNI RĘKODZIEŁA Z WILCZY

 GABRIELA SAPIK

Pani Gabriela jest aktywną członkinią KGW  w Wilczy, i jak sama podkreśla nie jest jedyną osobą a jedną z wielu, które starają się  wskrzeszać niestety odchodzące w zapomnienie tradycje Górnego Śląska. Pani Gabriela wychowywała się w środowisku, które z całą pieczołowitością kultywowało naszą rodzima kulturę, od dziecka miała okazje podziwiać dzieła wykonane rękami miejscowych mistrzyń i artystek, dzięki temu sama wkrótce zapragnęła zostać jedną z tych osób, które będą tworzyły i odtwarzały niejako skarby naszej kultury, a więc wszystko to, co pozostawiły po sobie nasze starki i starzyki.

Nie byłoby tej pracy ani sukcesów bez przyjaznej dłoni osób najbliższych, w tym męża Erwina, który wspiera swoją małżonkę w trudnych chwilach, a jako że jest kustoszem „Małego Muzeum”, często doradza i proponuje kolejne rozwiązania trudnych tematów. To bardzo pomaga w mojej działalności dodaje pani Gabriela. Gmina Pilchowice ma szczęście do włodarzy, wszyscy Oni od Sołtysa, dyrektora miejscowego GOK, Wójta, po naszego Starostę Powiatu Gliwickiego, wspierają naszą działalność, zaś świąteczne jarmarki to istne festiwale  rękodzieła naszych mistrzyń. Dzięki temu rośnie nasza motywacja do działania, a także dzięki tym inicjatywom  jest możliwość dzielenia się ze swoimi doświadczeniami.

16 maja 2018 w Pawonkowie koło Lublińca odbyła się wielka uroczystość, której organizatorami były ; Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – „Leśna Kraina Górnego Śląska”, oraz Lokalna Grupa Działania – „Brynica to nie granica” wieńczącą naszą działalność wspomina pani Gabriela. Tematem konkursu, w którym uczestniczyłam był „Pomysł na produkt lokalny”. Do konkursu przystąpiło 67 uczestników z których wyłoniono 29 laureatów. Pani Gabriela została nagrodzona wysokim wyróżnieniem w postaci nagrody, którą wręczali Prezes  Stowarzyszenia  LGD Leśna Kraina Górnego Śląska pan Piotr Leksy oraz pan Jerzy Jóźwik Prezes  LGD „Brynica  to nie Granica”, a także Starosta Powiatu Gliwickiego pan Waldemar Dombek. W kategorii Rękodzieło, certyfikat oraz list gratulacyjny starosty Powiatu Gliwickiego pani Gabriela otrzymała za obraz wykonany haftem krzyżykowym oraz prace wykonane techniką decoupage. Należy podkreślić, iż wspomnianą nagrodę „Marka Lokalna” przyznano mistrzyni rękodzieła z Wilczy za „wysoką jakość, oryginalność i wyjątkowo ciekawą  ofertę promowania produktów”.

Nagroda, którą otrzymała przedstawicielka Gminy Pilchowice w tak ważnym konkursie jest tak naprawdę wizytówką  nie tylko Wilczy ale także Powiatu Gliwickiego , zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji sama laureatka tej prestiżowej nagrody i jak podkreśla stanowi ona motywację do jeszcze większego zaangażowania w sprawy kultywowania  rodzimej kultury i rzemiosła.
Decoupage nie jest techniką wywodzącą się z naszej górnośląskiej tradycji, jednak ma ona wiele z naszymi tradycjami wspólnego, bowiem daje ona możliwość zarówno odnawiania naszych staroci które niejednokrotnie zalegają w zakamarkach szaf i wertikołów, a dzięki tej technice otrzymują nowe życie i stają się na nowo produktem bądź to  wzbogacającym nasze wnętrze, bądź też stają się kolejnym urządzeniem wspomagającym gospodynie podczas ich codziennych prac w kuchni na przykład. Technika ta, dodaje pani Gabriela, pozwala także na postarzanie mebli lub innych urządzeń, dbałość o wszystko co nas otacza, a co tak bardzo wpajały nam nasze matki, babki i dziadkowie jak widać jest bardzo bliskie tej tak na pozór odległej od naszej kultury, technice. Widzimy więc, że poprzez propagowanie na pozór odległej sztuki czy rzemiosła, budujemy niejako kulturowe mosty mówiąc górnolotnie także pomiędzy narodami – czy to nie piękne? … – Haft krzyżykowy to moje oczko w głowie dodaje pani Gabriela, kiedy „maluję” swoje obrazy dzięki tej technice wyszywania, uciekam w świat marzeń z lat dzieciństwa, ale także  staram się podkreślać bezustannie krajobraz Górnego Śląska – ten motyw jest nieodłączny jeżeli chodzi o moje prace – bo Śląsk to wielka sprawa, o którą warto i trzeba dbać, jak o matkę, którą się kocha od dziecka, a z wiekiem do tej miłości dochodzi jeszcze ogromny szacunek, i wielki obowiązek, bo nasza mała ojczyzna to nasz wielki obowiązek – tak to widzę…

Tadeusz Puchałka