Wielka Przygoda w ,,Śląskiej Kawiarence”.

0
645

                               

9 stycznia w knurowskich ,,Maszkietach” w ramach projektu ,,Śląskie Kawiarenki”, gościła  grupa młodych podróżników z Pilchowic. Obecny był dyrektor Zespołu Szkól w Pilchowicach pan mgr. Łukasz Kwiotek. Adam Ziaja  i jego młodzi żądni przygód przyjaciele opowiadali o początkach powstania ,,Projektu Szkolna Ekspedycja”, który to pomysł w końcu zaowocował powstaniem klasy o profilu turystycznym, a droga do realizacji tego pomysłu nie była łatwa.  Wielki wkład w realizację tego pomysłu wniosła dyrekcja szkoły i sam  Adam Ziaja który napisał projekt, i tak rozpoczęła się wielka przygoda na początku na papierze a już wkrótce z plecakiem i głową pełną pomysłów, na nie do końcach przetartych szlakach najodleglejszych zakątków świata..

Podróżnicy wspominali o swojej ostatniej wyprawie do Indii. Na życzenie publiczności wspomnieli o wyprawie do Gruzji. Przygoda z tym krajem i jej mieszkańcami przeszła już do historii, ciągle jednak pozostawia w sercach młodych podróżników miłe wspomnienia.

Pomysł który zrodził się w pilchowickiej szkole wart jest naśladowania. Turystyka plecakowa to, jak się okazuje nie tylko możliwość poznawania innych kultur, czy atrakcji związanych ze specyfiką danego kraju. Jest to również kolejna swego rodzaju lekcja przetrwania, umiejętności przystosowania się do, nie zawsze przychylnych człowiekowi warunków życia. Młodzi ludzie uczą się samoorganizacji, to oni przecież sami z marszu układają plan ekspedycji, każda z nich ma jednak cel do którego realizacji dążą, a więc konsekwencja w działaniu, to tak potrzebna cecha charakteru.

Młodzi ludzie opuszczający mury tej szkoły, są wszechstronnie przygotowani do pokonania kolejnego życiowego progu, jakim jest dalsza edukacja a później praca zawodowa. Wiedzą kim chcą zostać w przyszłości, a nauczeni doświadczeniem nabytym pod okiem swojego opiekuna, wiedzą, że wszystko co przychodzi człowiekowi robić w życiu, trzeba robić dobrze i  konsekwentnie należy dążyć do uprzednio wyznaczonego celu.

Młodzi ludzie znani są doskonale lokalnym mediom, wiele się o nich pisze i mówi, nic jednak, tak nie przybliży człowieka jak bezpośrednie kontakty czy spotkania. Pojednanie, wzajemne zrozumienie, życzliwy stosunek człowieka do człowieka, integracja poszczególnych środowisk, zburzenie barier pomiędzy ,,światem” ludzi niepełnosprawnych – ,, Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni”,  to wszystko stawiają sobie za cel knurowskie ,,Maszkiety” i ,,Śląskie Kawiarenki”, podzielają to zdanie młodzi podróżnicy, wszak wielokrotnie wspierają się w trudnych chwilach, tam daleko od domu. Życie to rzeka którą trzeba nam płynąć pod prąd, bo tylko  w ten sposób można dotrzeć do źródła które jest końcem a zarazem początkiem wszystkiego.

Już niebawem Ziaja ze swoją grupą wyruszają na kolejną wyprawę, tym razem kierunek Turcja. Odwiedzą mało znany rejon tego kraju rzadko odwiedzany przez turystów, a więc kolejna przygoda w której przyjdzie się z pewnością zmierzyć ze swoją słabością – i zwyciężyć jak zwykle – bo tacy są ludzie z ,,Projektu Szkolna Ekspedycja” – Pilchowice.

10930101_835677296485490_968522183594583308_n

 

 

Tadeusz Puchałka.