KnurówNewsy

Uroczyste otwarcie IX Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem”

W środę 17.05.2017 roku Kino Scena KULTURA w Knurowie było miejscem oficjalnego otwarcia IX Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa.

Krótkie w swojej formie, lecz bardzo wymowne hasło „ Bądźmy razem” informuje wszem i wobec, że wśród nas żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a do nas zdrowych ludzi należy zadanie zintegrować się z tymi osobami. Taki cel uda się osiągnąć jedynie, gdy my zdrowi ludzie bardzo szeroko otworzymy nasze serca na osoby niepełnosprawne czyli dostrzeżemy osobę sprawną inaczej, a potem zbliżymy się do niej, by razem tak zwyczajnie, po ludzku żyć, bawić się i pracować. Wtedy zauważymy, że osoba niepełnosprawna to zwyczajny człowiek, który jedynie różni się od nas wyglądem, sposobem zachowania, wymowy, ale tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.

Aby uzyskać wytyczony cel, corocznie od dziewięciu lat jest organizowana inauguracja Knurowskich Dni Integracji, która pomaga w przełamaniu barier między środowiskiem niepełnosprawnych, a mieszkańcami Knurowa.

Wczorajszą galę Knurowskich Dni Integracji „ Bądźmy razem” uroczyście otworzył dyrektor Centrum Kultury Jerzy Kosowski, a na zaproszenie radnego Miasta Knurów – Tomasza Rzepy imprezę prowadziła Beata Nartowska.

W cyklicznym wydarzeniu pod hasłem „Bądźmy Razem” , które odbyło się w Kinie Scena KULTURA, został jak zwykle przekazany symboliczny klucz do bram Knurowa. Tym razem podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych oficjalnie wręczył klucz do bram miasta Wiceprezydent Knurowa Piotr Surówka.

Podczas uroczystości IX Knurowskich Dni Integracji ciekawą propozycją i jednocześnie interesującym przeżyciem było niezwykłe spotkanie z gośćmi honorowymi – Jackiem Tomczakiem i Jerzym Płonką. Zaproszeni gości to wyjątkowi mężczyźni, którzy mimo swojej niepełnosprawności posiadają pasje, ogromną radość z istnienia i wielki głód na życie. Jak podkreślają, życie jest zbyt krótkie, więc trzeba z niego korzystać tyle ile się da. Prawdę mówiąc tylko od nas samych zależy jak zagospodarujemy każdy dzień, by był efektywny, ciekawy i miły. Sami pokazują, że przeszkody nie istnieją i mimo własnej niepełnosprawności dokonują rzeczy, których często nie są w stanie zrobić pełnosprawni, zdrowi ludzie.

JACEK TOMCZAK po amputacji lewej nogi którą stracił w wyniku wypadku na kopalni długo nie potrafił znaleźć sobie miejsca w nowym życiu. Gdy odnalazł pasję potrafi nią zarażać, stał się pasjonatem życia z którego czerpie garściami. Dzisiaj o swoich pasjach tylko wspomniał, jutro w spotkaniu z młodzieżą z pewnością opowie o wiele więcej. Ma jasno wytyczone cele. Jest to realizacja w AMP Futbalu, jest zawodnikiem Mistrzów Polski Husaria Kraków, paratriathlon (startował m.in. w Iron Triathlon w Stężycy) oraz parasnowboard (kolejny plan Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczang).

JERZY PŁONKA jest niewidomy( wzrok zaczął tracić w wieku dwóch lat) ciągle się uczy i jest głodny kolejnych wyzwań. Jego celem jest zdobycie 46 najwyższych europejskich szczytów górskich, tzw. Korony Europy. Ma w sobie również wiele pasji . Przebiegł kilkanaście maratonów, w tym nowojorski, trenował wioślarstwo, kolarstwo, pływanie, żeglarstwo. Chce udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Ciągle ma wokół siebie wspaniałych ludzi którzy go wspierają i pomagają mu realizować wszystkie zamierzenia.

W środowe popołudnie 17 maja w Kinie Scena KULTURA w trakcie IX Knurowskich Dni Integracji nie zabrakło również części artystycznej. Imprezę uświetnił występ Teatru Alternatywa ze Środowiskowego Domu Samopomocy Ośrodka Matka Boża Uzdrowienie Chorych. Jest to grupa składająca się z siedmiu aktorów, którzy od lat konsekwentnie szkolą swój warsztat sceniczny w najtrudniejszej dziedzinie teatru – teatrze słowa. Tym razem knurowskiej publiczności przedstawili repertuar zabawny, będący pastiszem „ Rodziny Adamsów” w reżyserii Anny Maksym, który został specjalnie napisany dla zdolnych aktorów. Inscenizacja pełna humoru, energii, a co najważniejsze, że przez artystów znakomicie zinterpretowana i wykonana.

W drugiej odsłonie na scenie Kina Scena KULTURA zaprezentował się jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych czyli Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Nie przez przypadek światowej sławy zespół „Śląsk” gościł na scenie knurowskiej, gdyż zespół ma ścisłe związki z Knurowem. Dwójka uzdolnionych artystów, którzy występują w zespole pochodzą z Knurowa, a są to Anna Tchórzewska-Mikulska oraz jej partner życiowy Artur Mikulski.

W trakcie wczorajszego spotkania integracyjnego „ Bądźmy razem” odbył się konkurs „Knurów – dobre przykłady”. Tak jak w latach poprzednich celem konkursu było wyłonienie i uhonorowanie osób i organizacji pozarządowych, które w minionym roku szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej miasta. W tym roku nagrodę otrzymała Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych Caritas Archidiecezji Katowickiej w Knurowie. a odbierał z rąk przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Knurów Pan Marcin Chroszcz – dyrektor placówki oraz Jacek Szurgot – pomysłodawca projektu „Gram, Kibicuję, Pomagam”. Projekt wspomaga realizacje wszelkich imprez charytatywnych zarówno kulturalnych jak i sportowych.

Na koniec wyjątkowej imprezy knurowskiej, która odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa. pani Beata Nartowska wraz z Tomaszem Rzepą przypomnieli wiersz Marty Dąbkowskiej niepełnosprawnej poetki, która była gościem III Knurowskich Dni Integracji.

Organizatorzy Knurowskich Dni Integracji zachęcają do uczestniczenia w zaplanowanych wydarzeniach, ale także proszą o naprawdę „szeroko otwarte oczy”, aby móc zauważyć osoby, które potrzebują naszej troski i pomocy. Często wystarczy tak niewiele: jeden telefon, podanie ręki, dobre słowo, serdeczna rozmowa czy też szczery uśmiech, aby zachęcić niepełnosprawnych do wyjścia z domu. Dni integracji mają, być szansą na ułatwienie wykonania tego pierwszego kroku.

Relacja: Agnieszka Łyko