Trzej Królowie po raz drugi w Paniówkach

0
1179

„Niech spadnie nam korona z głowy”
[…] „Daleko stąd do Betlejem,
daleko stąd do nieba,
a jednak serce się grzeje,
widokiem, chleba,
co biały leży na sianie,
ku synom się uniża,
gotowy na połamanie
drzewem krzyża”[…]

( Ta współczesna kolęda została skomponowana specjalnie dla korowodów i Orszaków Trzech Króli, a powstała dzięki Muzyce Jacka Wąsowskiego, do słów pisarki i poetki Małgorzaty Nawrockiej)Więcej na (orszak.org

/ kolędowanie / pastorałka – orszakowa)Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek w scenerii świąt Bożego Narodzenia. Na ulicach polskich miast, miasteczek i wiosek, przedstawiana jest legenda znana jako powitanie narodzonego Jezusa przez trzech Mędrców Wschodu. Ten przepiękny plenerowy spektakl organizują lokalne stowarzyszenia, zgromadzenia parafialne i lokalne społeczności. To sami mieszkańcy tworzą to niezwykłe przedstawienie.
Scenariusz tej „niezwykłej sztuki teatralnej” znany jest od 2000 lat, wszędzie jednak gdzie pojawiają się korowody trzech mędrców z mirrą, złotem i kadzidłem, wprowadza się drobne zmiany w scenariuszu, w których często doszukać się można akcentów folkloru danego terenu, nie przeszkadza to, ani też nie burzy w żaden sposób tradycji chrześcijańskich z tym świętem związanych, a z pewnością dodaje tylko nieco kolorytu poprzez wprowadzenie pewnych drobnych inscenizacji nawiązujących do tradycji danego regionu.
Gmina Gierałtowice a dokładnie miejscowość sołecka Paniówki, stały się miejscem gdzie już po raz drugi w dniu 6 stycznia zawitał korowód Trzech Króli. Stało się to za sprawą Rady Sołeckiej, Rady Parafialnej, Gminy Gierałtowice, Gminnego Ośrodka Kultury, tygodnika „Gość Niedzielny, oraz redakcji miesięcznika „Wieści Gminy Gierałtowice”. Tradycyjnie Trzej Mędrcy powitali mieszkańców na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Zwycięstwa i Swobody. Spotkaniu towarzyszyły wspólne śpiewy kolęd których słowa nawiązują do tego święta. Korowód otwierały wozy bojowe straży pożarnej dalej podążali Trzej Królowie dosiadający odświętnie przystrojonych wierzchowców, za nimi tłum dzieci przebranych w biblijne postacie, orszak zamykali gospodarze tej pięknej uroczystości a także spora liczba mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Obecny był Wójt Gminy Gierałtowice dr. Joachim Bargiel, członkowie Rady Gminy, Rady Sołeckiej z gospodarzem miejscowości Sołtysem Bogusławem Mryka na czele. Po sformowaniu kolumny, korowód udał się w stronę parku „Joanny” gdzie w stajence czekała już Święta Rodzina z aniołkiem i pastuszkami, i co należałoby podkreślić żywym maleństwem które na czas inscenizacji wcieliło się w rolę nowo narodzonego Jezusa. Po raz drugi byliśmy świadkami przepięknej plenerowej inscenizacja która skupiła tłumy mieszkańców, wiernych naszym chrześcijańskim tradycjom. Nie straszny był; mróz a roześmiane zarumienione buzie dzieciaków głośno i z ochotą powtarzały kolejne zwrotki pieśni kolędowych.
Na miejscu Trzej Mędrcy przekazali dary w postaci mirry, kadzidła i złota, Maria z Józefem podziękowali, a na koniec złożyli życzenia wszystkim ludziom dobrej woli, życzenia pokoju, miłości wzajemnego zrozumienia – pojednania .
Święto Trzech Króli, a przy tym wystawianie widowisk z tym świętem związanych ma kilkusetletnie tradycje. W średniowieczu rozpowszechnili to święto franciszkanie, a za ojca budowy i wystawiania szopek uważa się św. Franciszka z Asyżu.
Jak czytamy w artykule zamieszczonym na stronie (orszak.org

/ historia – orszaku – trzech – króli). Pomysł organizowania ulicznych jasełek w dniu 6 stycznia z udziałem trzech biblijnych mędrców miałby sięgać roku 2009. a wszystko miało rozpocząć się w jednej z warszawskich szkół, już w następnym roku plenerowa impreza nabrała rozmachu. W roku 2011 przyłączyło się kolejnych 5 miast, w roku następnym impreza nosiła już znamiona ogólnopolskiej imprezy plenerowej, bowiem zaangażowało się w organizację i obchody tego święta już 24 miejscowości w Polsce. W roku 2013 dołączyła zagranica czytamy w artykule „historia Orszaku Trzech Króli”. Rok 2014 czytamy dalej to już 187 miejscowości, na 3 kontynentach w 7 krajach, zaś w 2015 roku to już 330 miejscowości na wspomnianych 3 kontynentach, liczba ta z każdym rokiem wzrasta, w roku ubiegłym to już 420 miejscowości jak podaje autor artykułu, i już 16 krajów gościło biblijnych wędrowców głoszących światu dobrą nowinę, między innymi gościli w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie, Ekwadorze.
Cieszymy się, że wśród tych państw znajduje się Polska, a jedną z miejscowości która włączyła się do podtrzymywania tej pięknej tradycji są Paniówki w Gminie Gierałtowice na Górnym Śląsku. Warto dodać, że świętu Trzech Króli towarzyszy wiele imprez, a korowody czy Orszaki otwierają cykl wielu kolędowych koncertów, spotkań i wernisaży które związane są tematycznie z Bożym Narodzeniem. Dobrze się stało, że w Polsce „Święto Trzech Króli” od roku 2011 podobnie jak w wielu krajach Europy; między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii jest dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wierni w Polsce mają możliwość godnego przeżywania tego, jednego z pierwszych świąt, ustanowionych przez kościół, a które zamyka okres i piękny czas świąt Bożego Narodzenia.Relacja : Tadeusz Puchałka