Sobotni wieczór – 21 kwietnia 2018 roku – w Klubie Kultury Lokalnej „Sztukateria” w Knurowie upłynął pod znakiem pięknego, inspirującego, a zarazem magicznego i niepowtarzalnego – świata artystycznego.

Bogata płaszczyzna współczesnej sztuki to idealna propozycja dla osób o wrażliwym sercu, szerokim umyśle, nietuzinkowym spojrzeniu na  niezwykły i fascynujący świat, w której główną rolę odgrywa oczywiście istota ludzka.

Podczas niezwykłego wydarzenia zderzyły się jednocześnie dwie odrębne sfery inspiracji artystycznych, ale łącznie doskonale ze sobą współgrały.

Pierwsza propozycja sobotniego spotkania ze współczesną sztuką to wernisaż z cyklu „ Poetyka cielesności” – Agaty Niźnikiewicz, a druga część zapełniła się muzyką grupy MjusiQ.

Kim jest Agata Niźnikiewicz? – To po prostu młoda osóbka pochodząca z Knurowa, ale przede wszystkim bardzo utalentowana artystka, dla której spełnianie osobistych marzeń to nic nadzwyczajnego, bo wie, że są w jej zasięgu.

Absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie kontynuuje studia II stopnia na kierunku fotografia i multimedia prowadzonym przez Wydział Grafiki i Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Agata pomimo młodego wieku w swym dorobku ma udział w kilku wystawach zbiorowych, takich jak:  Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Uczestniczyła również w „Młodej Sztuce w Starym Mieście” w Krakowie i w  konkursie „Grafika Roku” w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Ponadto warto podkreślić, że jej prace z dyplomowego cyklu „Subtelne formy” zostały nagrodzone w 2017 roku  Honorowym Medalem podczas 16. Międzynarodowych Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi.

Niźnikiewicz operuje różnymi technikami artystycznymi, doskonale odnajdując się zarówno w grafice warsztatowej, jak i cyfrowej, a także fotografii oraz projektach o charakterze multimedialnym. Poruszając się w różnych materiach i formach działań tworzy prace, w których dominuje subtelna „ poetyczna” forma.

Na wystawie w Klubie Sztukateria zaprezentowała swój warsztat z cyklu – Subtelne Formy oraz prace z kolekcji  „Likeness”. Grafiki wykonała techniką uważaną za jedną z najtrudniejszych pod względem warsztatowym –  mezzotintą.

Ta technika postała w XVII w, która głównie stosowana była do portretów, charakteryzująca się delikatną gradacją tonalną czyli zarazem jest bardzo czasochłonna, jak i trudna do wykonania.

Każda jej grafika to osobno wykonywana matryca, która była ręcznie zrobiona. Powstawanie matrycy polega najpierw na równomiernym zmatowieniu całej powierzchni, a następnie wygładzeniu jej w celu wydobycia delikatnej gradacji tonalnej na odbitce. Następnie matryce były ręcznie odbijane pod prasą. Jest to technika bardzo ceniona także z tego względu, że z powodu nie standardowego sposobu jej matowienia matryca z czasem zużywa się, dlatego można maksymalnie wykonać kilkanaście odbitek z jednej matrycy.

Jej prace nie mają na celu oddawanie biernie rzeczywistości, ale mają pokazać obraz przetworzony przez nią, przez jej wrażliwość, doświadczenia, estetykę. Ukazuje ciało pozbawione przypisywanych mu od wieków znaczeń kulturowych jako formę, której istotą jest subtelna gradacja tonalna.

Artystka tworzy bardzo ciekawe dla odbioru wizualnego kompozycje w bieli i czerni, by pokazać niezwykłą delikatność, niedosłowność i siłę ekspresji.

Artystka w swych pracach wnikliwie studiuje anatomię człowieka, ale w sposób „fragmentaryzacyjny”. Dzięki temu ukazuje ciało homo sapiens jako obiekt, którego istotą jest jedność, a zarazem jego forma składa się z części o różnej powłoce. W ten sposób zmusza widza do rozmyślań nad fizycznym wymiarem egzystencji i odkrywania cielesności na nowo.

Starania artystki docenili widzowie, którzy byli pod dużym wrażeniem jej twórczości. Wystawa przyciągnęła do Klubu Kultury Lokalnej fanów twórczości artystki oraz osoby, które miały z nią do czynienia po raz pierwszy.

Miłośnicy sztuki współczesnej oprócz sycenia wzroku kompozycjami Agaty Niźnikiewicz, mieli też okazję rozkoszować się do woli muzyką zespołu MjusiQ cover band.

Czym jest MjusiQ? – Dla mieszkańców Knurowa z pewnością czymś wyjątkowym, ponieważ grupę tworzą bardzo utalentowane osoby ze społeczności lokalnej.

Zespół powstał w lutym 2016 roku czyli stosunkowo niedawno, ale mimo tak krótkiego stażu w swoim dorobku posiada kilkadziesiąt udanych koncertów na małych  klubowych scenach, jak i na dużych stadionowych arenach. Grupa także często wspiera potrzebujących, grając na imprezach charytatywnych, WOŚP itp.

Młodzi artyści specjalizują się w repertuarze z lat 60 ,70, 80 XX wieku i z powodzeniem przekazują słuchaczom energię jaka biła z tamtych lat.

Na ich koncertach głównie dominuje muzyka takich wykonawców jak: Led Zeppelin, Janis Joplin, Allman Brothers Band, Focus, Gary Moore, Roxette, Jamesa Browna, Eric Clapton, Mannam, Lynyrd Skynyrd,

Wykonują niezwykle trudne partie instrumentalne rocka progresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka były często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią. Zespołowi MjusiQ  z pewnością się to udało dzięki wyjątkowo uzdolnionym i doświadczonym instrumentalistom oraz charyzmatycznej wokalistce.

Do grupy należą: Agnieszka Bury „AGHI”, Adrian Kowalski „ADI”,  Marcin Kuś „KUSIOL”, Krzysztof Skowroński „WODZU”, Krzysztof Galuszka „GAŁA”.

Trzeba przyznać, że uczestnicy spotkania byli pod wielkim wrażeniem występu grupy MjusiQ cover band, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz.

Niezwykły sobotni wieczór okazał się pełen artystycznych uniesień – przechodząc od miniatur graficznych, po muzykę – przez co, dzięki zastosowaniu tych elementów uzyskano cudowność ludzkiej wyobraźni. Bo jak powszechnie wiadomo muzyka i sztuka od zawsze wizualnie wpływały na siebie, a tym samym na zmysły ludzkie.

Głównym celem wydarzenia była oczywiście promocja i przegląd współczesnej sztuki, ale jednocześnie integracja społeczności i edukacja artystyczna odbiorców.

Wieczór upłynął w bardzo uroczej i nastrojowej atmosferze, co zdaje się być już znakiem rozpoznawczym przedsięwzięć Klubu Kultury Lokalnej „Sztukateria” w Knurowie.

Relacja: Agnieszka Łyko