Szpital w Knurowie: Nowatorska operacja

1
2820

3 stycznia w Szpitalu w Knurowie przeprowadzono z powodzeniem nowatorską w skali kraju operację – przeszczep własnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej do kolana pacjenta cierpiącego na pourazowe zwyrodnienie stawu.

– O komórkach macierzystych mówi się bardzo dużo, jednak technologia ich pobierania i zagęszczania to prawdziwa istota przeprowadzonego u nas zabiegu – wyjaśnia prezes Zarządu Szpitala w Knurowie, dr n. med. Michał Ekkert. – Nie mówimy bowiem o pojedynczych komórkach, pozyskiwanych z osocza po odwirowaniu krwi, ale o ich zagęszczaniu i liczbach podawanych w setkach tysięcy, a nawet milionach – w zależności od pobranego materiału i sposobu zagęszczania.

W Szpitalu w Knurowie wykorzystano do tej operacji sprzęt najnowszej generacji,  dzięki któremu wysokie lecznicze stężenie komórek macierzystych pozwala na uzyskanie znakomitych efektów w wyniku jednorazowego zabiegu. Komórki macierzyste są z ogromnym powodzeniem wykorzystywane również w procesie gojenia się wszelkich ran, co jest niejednokrotnie ogromnym problemem w chirurgii ogólnej.

Obecnie szpital wraz z autorytetami z tego zakresu, wspólnie z uczelnią wyższą przygotowuje duży projekt badawczy w zakresie namnażania komórek macierzystych. W placówce goszczono specjalistów z zakresu ortopedii i chirurgii plastycznej z terenu całego kraju. Wykonano również pokazową operację liposukcji z transferem tkanki tłuszczowej do piersi celem ich powiększenia. Podobne zabiegi z powodzeniem wykonuje się w Gdańsku. Ustalono z producentem sprzętu, że to właśnie Szpital w Knurowie będzie nie tylko miejscem, w którym leczy się wiele schorzeń podawaniem komórek macierzystych, ale również stanie się głównym ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy. Lekarzem szkolącym podczas wspomnianej pokazowej operacji był znany specjalista chirurgii plastycznej, dr Krzysztof Szymański.

– Mając na uwadze poszerzenie dostępu do tej metody, bardzo serdecznie zapraszamy do współpracy lekarzy ortopedów, specjalistów medycyny sportowej, jak również zajmujących się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenia dla wszystkich chętnych lekarzy mogą być współfinansowane ze środków unijnych w ramach Bazy Usług Rozwojowych – dodaje dr n. med. Michał Ekkert.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udziela pacjentom i lekarzom prezes Zarządu Szpitala w Knurowie dr n. med. Michał Ekkert.

Foto: Michał Buksa/Nowiny Gliwickie
Info: starostwo.gliwice.pl

 

1 KOMENTARZ

  1. Wow…i to wszystko z niesprawną ,niedziałającą i niehigieniczną wentylacją sali operacyjnej. Życze szczęścia.

Comments are closed.