Świat japońskich rycerzy

0
811

 

17 października w Willi Caro w Gliwicach otwarta zostanie wystawa pod tytułem „Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty”, która przybliży kulturę, religię i upodobania estetyczne samurajów.

Zgromadzone na wystawie eksponaty zgrupowane zostały wokół organizujących ją wątków – wojna, sztuka i religia oraz wyciszenie. W trzech salach Willi Caro zaprezentowane zostanąróżnorodna broń i uzbrojenie, w tym ozdobne elementy oprawy miecza, a obok tego przedmioty łączące się z codziennym życiem samurajów – przykłady rzeźby buddyjskiej, malarstwa, kaligrafii, przedmiotów do ceremonii herbaty.

Obok zabytków z najważniejszych polskich muzeów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego,  Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, na wystawie zobaczymy przede wszystkim bogatą kolekcję obiektów japońskich ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. W tym, po raz pierwszy po przeprowadzonej w latach 2013 i 2014 gruntownej konserwacji, pięć  kompletnych zbroi samurajskich: cztery typu tōsei-gusoku i jedną typu tatami. O wyjątkowości cennych zbroi, które są ozdobą gliwickich zbiorów od czasów sprzed II wojny światowej, decyduje nie tylko kunszt wykonania, ale ich zdobienia, kolorowe sceny mitologiczne, a przede wszystkim herby feudalnych rodów japońskich, takich jak klan Toki z prowincji Kozuke czy klan Morikawa.

Na wystawie znajdą się również  pojedyncze hełmy i maski chroniące twarz,  włócznie, miecze, znakomicie zachowane siodło z drugiej połowy XVII wieku i skrzynie do przechowywania zbroi. Interesującym dopełnieniem kolekcji militariów jest  czteroskrzydłowy parawan z okresu Meiji, ze scenami figuralnymi ukazującymi sławnych japońskich rycerzy i jedną dzielną kobietę – wojowniczkę, oraz zespół drzeworytów z okresu Meiji,  obejmujący  dwanaście rycin  Toyoharu Chikanobu, składających się na cykl Bohaterowie i heroiny  z  Opowieści o rodzie Taira.

Wystawie towarzyszyć będzie bogata oferta zajęć edukacyjnych, warsztatów i wykładów, które przybliżą nam świat japońskich rycerzy, jego etykę i estetykę. Wystawa, przygotowana przez Muzeum w Gliwicach,  będzie dostępna dla publiczności od 17 października do 31 grudnia br.

wystawa japonia-W580