Knurów

Św.Jan Nepomucen czuwa, nikomu nic nie powie

Przy skrzyżowaniu obecnych ulic Dworcowej i ks.Koziełka w 1919 r powstał mały park. Dobrodziejka wiejska Franciszka Szulcowa z domu Kozielska ufundowała w tym miejscu kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena. Figura z kamienia bolesławskiego jest cennym dziełem sztuki rzeźbiarza Józefa Baumeistra z Wrocławia. Zwłaszcza płaszcz hermalinowy i tkaniny komży świętego wykonane są misternie. Poświęcona została w tym samym roku przez miejscowego proboszcza ks. J. Gladischa. Kapliczka posiada ośmiospadowy daszek oparty na bogato profilowanych słupach. Stoi na miejscu dawniejszej, drewnianej. Święty Jan przedstawiony został w pozycji stojącej. Wskazujący palec podniesiony do ust symbolizuje utrzymanie tajemnicy spowiedzi.

Jan urodził się w miejscowości Pomuk lub Nepomuk ok. 21 marca 1350 r. Z roku 1370 pochodzi wiadomość o Janie jako kleryku i jednocześnie notariuszu w kurii arcybiskupiej w Pradze. Dziesięć lat później został kapłanem. Studiował kolejno w Pradze, Padwie i Bolonii. Jan jako doktor prawa wrócił do Pragi i został mianowany przez arcybiskupa Jana Jenstejna wikariuszem generalnym i kanonikiem w praskiej katedrze pw. św. Wita.
Były to czasy panowania Wacława IV Luksemburczyka słynącego z niechęci do Stolicy Apostolskiej a szczególnie do arcybiskupa Jana.
Jan Nepomucen stanął w jego obronie gdyż król Wacław w przypływie gniewu chciał aresztować arcybiskupa Jana i całą kapitułę. Odstąpił jednakże od tego zamiaru i podstępnie zaproponował arcybiskupowi zgodę i pokój. W tym też celu monarcha zaprosił na swój dwór arcybiskupa i kapitułę. Gdy ci przybyli, kazał aresztować księdza Jana, prałata Mikołaja Pruchnika i prałata Wacława Knoblocha. Pod wieczór król kazał wypuścić prałata Knoblocha, natomiast księży Jana i Mikołaja poddał torturom. Księdza Mikołaja wypuszczono, nakazując mu złożyć przysięgę, że nikomu nie powie o tym, co go spotkało. Król Wacław nie mogąc zemścić się na arcybiskupie, całą swoją nienawiść skierował na osobę Jana Nepomucena.

Sam był świadkiem okrutnych tortur zadawanych wikariuszowi generalnemu. Po licznych torturach, ledwie żywego męczennika, wrzucono 20 marca 1393 roku do rzeki Wełtawy. Ciało męczennika odnaleziono 17 kwietnia 1393 roku i tymczasowo pochowano w kościele pw. św. Krzyża, później w grobowcu w podziemiach praskiej katedry.

W 50 lat później historyk austriacki Tomasz Ebendorfer podał wiadomość, że Jan Nepomucen zginął w obronie tajemnicy spowiedzi, jako spowiednik królowej Joanny. Król Wacław nakłaniał bezskutecznie księdza Jana, zmuszając go do wyjawienia grzechów królowej Zofii Bawarskiej którą podejrzewał o niewierność.

Kult Jana Nepomucena, jako błogosławionego, zatwierdził w roku 1721 papież Innocenty XIII, natomiast w roku 1729 nastąpiła kanonizacja św. Jana Nepomucena dokonana przez papieża Benedykta XIII. Święty Jan Nepomucen, kapłan męczennik, odbiera cześć 16 maja, natomiast w Polsce, w archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej w dniu 21 maja.

21 maja 2019 r stworzyła się więc dobra okazja aby uczcić 100 – lecie powstania kapliczki.

Opr. Artur Socha