NewsyRegion

ŚUW: Znamy już program obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

    Podczas poniedziałkowej konferencji w Sali Audytoryjnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z podpisanego 11. lutego b.r. porozumienia, wojewoda śląski i marszałek województwa śląskiego wspólnie przedstawili listę przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w ramach obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.
 
To jest z jednej strony ogromna satysfakcja, duża przyjemność móc uczestniczyć w takim historycznym wydarzeniu, ale z drugiej strony jest to nasza powinność, nasz obowiązek. Obowiązek funkcjonariuszy publicznych, którzy mają nie tylko możliwości narzędziowe i finansowe, ale przede wszystkim potrzebę w sercu, aby upamiętnić w sposób należyty, godny i właściwy z jednej strony bohaterów, którzy sto lat temu walczyli o granice Rzeczpospolitej Polskiej, a z drugiej strony edukować i pokazywać młodemu pokoleniu jak ważne były dla naszego kształtowania, naszej tożsamości i język polski, i kultura polska – mówił dzisiaj wojewoda śląski podczas konferencji inaugurującej obchody stulecia Powstań Śląskich.
Takich miejsc jest bardzo dużo, kiedy tą historię trzeba odtworzyć. (…) Będziemy tych miejsc szukać i odtwarzać z należytym szacunkiem. Bo to się tym ludziom należy. Ja zapewniam Państwa o woli współpracy i o tym, że będziemy godnie współpracować ze stroną rządową, samorządową, z Panem Prezydentem RP (…) ze wszystkimi podmiotami, gdzie możemy to wszystko kształtować – zapewniał marszałek województwa śląskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli również podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek samorządowych, organizacji i instytucji zaangażowanych w obchody, administracji zespolonej w województwie oraz parlamentarzyści województwa śląskiego.
Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski przekazał na ręce wojewody i marszałka, w imieniu Prezydenta RP okolicznościowy dyplom, którego treść głosiła:
 
W szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w roku Powstań Śląskich, ustanowionych przez Sejm RP, dla uczczenia zasług pokoleń Ślązaków, którzy przez wieki pielęgnowali swoją tożsamość, język i więź z ojczyzną, a gdy wybiła godzina wolności stanęli do walki z zaborcą, aby przyłączyć swoją ziemię do odrodzonego Państwa Polskiego , z wyrazami uznania i wdzięczności dla organizatorów obchodów: wojewody śląskiego i marszałka województwa śląskiego, a także wszystkich organizacji, instytucji, środowisk i osób zaangażowanych w dzieło upamiętnienia i uhonorowania pierwszego, bohaterskiego zrywu Ślązaków, z najlepszymi życzeniami dla społeczności Śląska, aby wierna swojemu dziedzictwu nadal umacniała siłę Rzeczypospolitej i pomyślność całej wspólnoty narodowej.
 
Ta kadencja sejmiku województwa śląskiego jest pod wieloma względami szczególna i wyjątkowa. Między innymi to, że przychodzi nam w tej kadencji dopełniać stulecie odzyskania niepodległości. To pokazuje, że Polska jest o te kolejne lata bogatsza, nie tylko w świętowanie, ale też bogatsza w te wydarzenia, w to co jest naszym dziedzictwem, naszą tradycją, ale też dziedzictwem i wielką siłą Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, będący członkiem Komitetu Honorowego 100-lecia obchodów I Powstania Śląskiego.
 
Tematykę Powstań Śląskich, ich przyczyny, skutki oraz przebieg przybliżył profesor Zygmunt Woźniczka, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas konferencji został zaprezentowany film oraz logo promujące obchody. Uczestnicy poznali także propozycje najważniejszych wydarzeń, które w ramach obchodów organizowane będą w tym roku. Na jakie atrakcje mogą liczyć mieszkańcy województwa śląskiego? Lista jest bardzo długa, a znajdują się na niej różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne. Organizatorzy planują m.in. defiladę wojskową w rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego, nocne zwiedzanie śląskiego urzędu wojewódzkiego, widowiska muzyczne, imprezy sportowe jak np. Bieg z Flagą oraz wystawy mobilne.
 
Dokładną listę wszystkich przedsięwzięć oraz skład Komitetu Honorowego 100-lecia Wybuchu I Powstania Śląskiego można znaleźć na stronie internetowej: powstania.slaskie.pl
 
Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania.
 
info: ŚUW