Starostwo Rybnik: Teatr szkolny to świat wyjątkowy…

0
170
Teatr szkolny to świat wyjątkowy. To miejsce, w którym uczeń ma szansę nauczyć się wrażliwości, rozwinąć umiejętności komunikacyjne i otworzyć się na nowe doświadczenia. Oczywiście wszystko przy dobrej zabawie, bez której nie ma prawdziwej pasji. Dzieci uwielbiają spektakle, kontakt z żywym aktorem. Jeszcze bardziej lubią jednak same tworzyć przedstawienia.
 
Szkolny Teatr „AKuKu” działający w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach pod skrzydłami Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z Czerwionki – Leszczyn przygotowuje spektakle od 18 lat. Grają w nich nie tylko uczniowie, ale i rodzice, dziadkowie. Przez kilkanaście lat w spektaklach zagrało setki uczniów. Nawet w trudnych pandemicznych warunkach udało im się przygotować spektakl, który wprawdzie miał premierę przy pustej widowni, ale nagranie spektaklu umożliwiło im udział w wielu prestiżowych festiwalach.
 
Tegoroczne festiwale teatralne miały formułę on-line. Dzięki właśnie tej formule szkolny Teatr „AKuKu” i ich spektakl „Piraci” mógł wziąć udział w festiwalu w Piasecznie, Wrocławiu, Płocku, Bielsku – Białej czy w Nowym Folwarku. Wysiłek, który wszyscy włożyli w przygotowanie spektaklu stał się przygodą dla każdego małego aktora.
-Nie musimy mieć sceny i kurtyny, nie musimy mieć też profesjonalnego oświetlenia i nagłośnienia. Ważne, że teatr staje się między nami, a nie za sprawą bogactwa rekwizytów, wspaniałości kostiumów. Ważne jest to, że się spotykamy i czerpiemy z tego radość. – mówi pedagożka teatru p. Bogumiła Szmidt-Kruk.- Teatr to więcej niż nauka, to przede wszystkim doskonała zabawa i emocje.
 
Trudny rok teatralny za nami, ale obfitował on w wiele nagród. Warto się nimi pochwalić:
-I miejsce w Ogólnopolskim XVI Festiwalu Piosenki i Małych Form Teatralnych OBCIACH we Wrocławiu;
-Grand Prix i I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej MASKA 2021 w Nowym Folwarku,;
-III miejsce w Ogólnopolskim XXI Festiwalu Małych Form Teatralnych EFFka w Piasecznie;
-II miejsce w II Ogólnopolskich Integracyjnych Spotkaniach Teatralnych Agrafka w Bielsku – Białej;
– SREBRNA MASKA (II miejsce) w XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA w Płocku
Przygotowanie spektaklu jest przygodą dla każdego małego aktora. Od nowego roku szkolnego Teatr „AKuKu” ze Świerklan zaprasza do udziału w teatralnej przygodzie.
 

info: starostwo powiatowe w rybniku