Starostwo Rybnik: Człowiek z pasją !

0
1453

Powiat Rybnicki na starych kartach pocztowych i widokówkach.
Przez kilka najbliższych tygodni warto odwiedzić Starostwo Powiatowe w Rybniku.W tym pięknym budynku, w górnym holu, podziwiać można unikatowe kartki pocztowe i widokówki obrazujące najciekawsze miejsca miejscowości Powiatu.Ponad pięćdziesiąt kart z końca XIX i pierwszych 40 lat wieku XX wyeksponowano z prywatnych zbiorów Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych inż. Bernarda Simona.

Pasja Dyrektora zbierania starych kart pocztowych i widokówek trwa już 40 lat, a w jego zasobach jest ponad tysiąc eksponatów. Sama „rybnicka” kolekcja liczy 991 sztuk, a wiele z nich to egzemplarze pojedyncze! Kolekcjoner i znawca tematu chce w przyszłości udostępnić swoje zbiory w formie eleganckiego albumu z opisami ujętych obiektów, ich historią oraz techniką i miejscem ich powstania. Wiele o historii i ludziach Rybnika można się też dowiedzieć z treści, adresów, adresatów i nadawców tych kartek. Właściciel kolekcji posiadł ogromną wiedzę w tym temacie.
Inną pasją Bernarda Simona jest gromadzenie starych kamieni drogowych – kilometrowych, hektometrowych i granicznych. Przed siedzibą Zarządu Dróg Powiatowych przy ulicy Jankowickiej można ich już podziwiać kilkadziesiąt. Pochodzą z Rybnika oraz miejscowości Powiatu i okolicy.

Obydwie ekspozycje to ciekawa propozycja zapoznania się z historią samego Rybnika jak i okolicy.

Wystawę w Starostwie można podziwiać w godzinach jego pracy. Gorąco polecam powyższe.

Krzysztof Kluczniok