Starostwo Powiatowe w Gliwicach: Koła Gospodyń Wiejskich promują szczepienia przeciw COVID-19

0
221

Z dużym zainteresowaniem przyjęte zostało spotkanie poświęcone wsparciu dla kół gospodyń wiejskich (KGW) na promowanie szczepień przeciw COVID-19, zorganizowane 29 lipca w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Przedstawicielki KGW z terenu powiatu gliwickiego zapewniły, że skorzystają z możliwości, jakie daje ten rządowy program.

Do udziału w nim zachęcał starosta gliwicki Waldemar Dombek, a także posłowie Barbara Dziuk – przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich oraz Jarosław Gonciarz, członek tego zespołu. Szczegóły wsparcia, jakie mogą uzyskać koła gospodyń wiejskich na organizację pikników promujących szczepienia, przedstawił Andrzej Frejno, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa w Pyskowicach. O medycznej stronie przedsięwzięcia mówił dr Michał Ekkert – prezes Zarządu Szpitala w Knurowie, który zapewni zarówno szczepionki, jak i personel, by wszyscy chętni mogli skorzystać z możliwości zaszczepienia się podczas festynów.

– Sama bardzo ciężko przeszłam COVID-19 i szczerze namawiam wszystkich, którzy do tej pory się nie  zaszczepili, by to zrobili – mówiła Barbara Dziuk. – Jest to najskuteczniejsza metoda przeciwdziałania tej bardzo niebezpiecznej chorobie.

Poseł Jarosław Gonciarz zapewnił, ze wierzy w skuteczność kół gospodyń wiejskich we wsparciu tego rządowego programu – są to bowiem sprawdzone organizację, które mają wielki wpływ na dobre funkcjonowanie lokalnej społeczności.

– Skorzystanie z programu jest bardzo proste – wyjaśniał Andrzej Frejno.- Wnioski składa się w Biurze Powiatowym ARiMR w Pyskowicach, gdzie wszystkim zainteresowanym w razie potrzeby udzielimy pomocy. Ich weryfikacja trwa kilka dni, po czym na konto danego koła przelewamy 8 tys. zł na organizację festynu. Punkt szczepień za darmo zorganizuje Szpital w Knurowie. Potem jest 30 dni na złożenie sprawozdania, przy czym nie trzeba wydawać całej pozyskanej kwoty. Koło może dodatkowo otrzymać liczne premie, gdy na festynie pierwszą dawką zaszczepi się minimum sto osób. Wnioski można składać do 15 września, a wydarzenia organizować do 30 września. Każde koło może złożyć po trzy takie wnioski na organizację różnych festynów, niekoniecznie w swych miejscowościach. Zachęcam do skorzystania z tej możliwości, bo to bardzo atrakcyjna forma na integrację lokalnej społeczności. W powiecie gliwickim mamy 28 kół, zachęcam przy tej okazji aktywne panie do zakładania kolejnych.

W ramach wydarzenia KGW powinno oprócz szczepień zapewnić co najmniej trzy z poniższych aktywności:
● oprawa muzyczna,
● występy artystyczne,
● strefa gastronomiczna,
● pokazy ratownictwa medycznego,
● strefa dla dzieci,
● zawody sportowe,
● ekspozycja i degustacja wyrobów kół gospodyń wiejskich,
● pokazy rękodzieła ludowego,
● warsztaty i szkolenia,
● upominki dla osób zaszczepionych w trakcie wydarzenia.

Warto podkreślić, że KGW nie odpowiada za liczbę osób, które na festynie się zaszczepią. Szczepienia są dobrowolne, festyny jedynie umożliwiają skorzystanie z nich.

Prezes Michał Ekkert poinformował z kolei, że Szpital w Knurowie dysponuje różnymi rodzajami szczepionek, można więc będzie wybrać tę najdogodniejszą dla danej osoby. Będą zarówno szczepionki firmy Johnson&Johnson, które są jednodawkowe, jak i dwudawkowe, np. Pfizera. Przy szczepionkach dwudawkowych można obecnie podawać pierwszą dawkę innego producenta, a drugą innego – wyjaśnił dr Ekkert. Na festynie przed szczepieniem będzie można załatwić wszystkie formalności, nie trzeba się wcześniej nigdzie rejestrować. Chętni otrzymają wydrukowane Unijne Certyfikaty Covid. Michał Ekkert zapewnił też, że w razie potrzeby ekipa medyczna może zaszczepić np. osoby niepełnosprawne w domu.
Pierwszy wniosek KGW wpłynął już do Biura Powiatowego ARiMR w Pyskowicach. Złożyło go koło z Niewieszy w gminie Rudziniec. Kolejne wnioski już powstają.

– Jesteśmy zainteresowane tym programem – powiedziała nam Wanda Lenhard z Zarządu KGW w Sośnicowicach. – Jestem pewna, że po zaszczepieniu znacznie poprawi się komfort psychiczny tych osób, które z niego skorzystają. Wiem po sobie, że człowiek jest pewniejszy po takim szczepieniu.

Bliższe szczegóły na temat programu przedstawiamy na naszej stronie internetowej:
{http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/wsparcie-dla-kol-gospodyn-wiejskich-za-promowanie-szczepien-przeciw-covid-19-trw.html

info: starostwo.gliwice.pl