Starostwo Gliwice: Obchody 100-lecia harcerstwa na ziemi glwickiej

0
956

W 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – swoje setne urodziny świętował Związek Harcerstwa Polskiego.

Rok 2020 to rok obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej.

4 kwietnia 1920 roku we Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka razem z Janem Grzbielą i Janem Bekiem założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach – Męską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki. Działalność harcerzy była wówczas związana z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu, jak i z Polską Organizacją Wojskową.

W dniu 30 stycznia 2020 roku, podczas sesji Rady Powiatu Gliwickiego, Starosta Gliwicki – Pan Waldemar Dombek oraz Komendantka Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej – phm. Weronika Maciak podpisali list intencyjny o współpracy w sprawie organizacji nadchodzących obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej. Starosta Gliwicki objął obchody Patronatem Honorowym.

Podczas spotkania z Radnymi Powiatu Gliwickiego przedstawiciele Hufca zaprezentowali plan obchodów.
Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej już teraz zaprasza mieszkańców powiatu gliwickiego, Gliwic oraz sympatyków harcerstwa do uczestnictwa w trwających ponad 10 miesięcy obchodach harcerstwa na ziemi gliwickiej – informacje na temat planowanych wydarzeń znajdują się na stronie: https://gliwice.zhp.pl/100-lecie-harcerstwa-na-ziemi-gliwickiej/?fbclid=IwAR00TYrSbGgQg9KsVA065yMyIhwEa1g3e1NOAyZIoI7RVmbwAw9uK-IJLxw