Stadion Śląski: 64 Memoriał Janusza Kusocińskiego

0
1259
Lavillenie kontra Lisek – tyczkarskie emocje na Memoriale Kusocińskiego

W historii światowej lekkoatletyki zaledwie kilku tyczkarzy pokonało wysokość 6 metrów – w tym elitarnym gronie znajdują się Francuz Renaud Lavillenie oraz rekordzista Polski Piotr Lisek. Obu zobaczymy 8 czerwca na Stadionie Śląskim podczas 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego.

„To ogromna radość i niewątpliwy zaszczyt, że jedna z najstarszych imprez lekkoatletycznych na świecie zagości na Stadionie Śląskim. Obecność czołówki królowej sportu podnosi prestiż imprezy oraz atrakcyjność zawodów. Cieszymy się, że tak istotnym wydarzeniem jak Memoriał Kusocińskiego powracamy do tradycji lekkoatletycznej śląskiej areny narodowej” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Skok o tyczce to jedna z najbardziej prestiżowych i widowiskowych konkurencji lekkoatletycznych. Fruwający ponad 5 metrów na ziemią zawodnicy przyciągają uwagę kibiców na całym świecie. Dzięki Memoriałowi Janusza Kusocińskiego ta rywalizacja zawita do Chorzowa. Jednymi z gwiazd pierwszej wielkiej lekkoatletycznej imprezy w Kotle Czarownic będą najlepsi tyczkarze świata, a w ich gronie rekordzista globu Renaud Lavillenie oraz dzierżący najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki Piotr Lisek. Obaj stawali na podium najważniejszych światowych imprez, w tym niedawnych halowych mistrzostw świata w Birmingham. Ich pojedynki rozgrzewają kibiców na całym świecie. Prywatnie zawodnicy przyjaźnią się i wzajemnie dopingują.

„W naszym gronie panuje świetna atmosfera. Lubimy pożartować, ale gdy przychodzi do startu to skupiamy się na własnych celach. A te na Śląskim będą wielkie. To piękny obiekt. Póki co widziałem go tylko na zdjęciach i w telewizji, ale zrobił na mnie znakomite wrażenie. Nie mogę się doczekać startu w Chorzowie. To będzie wielka przygoda. Postaram się, żeby kibice wyszli po naszym konkursie bardzo zadowoleni” – zapewnia Piotr Lisek.

Skok o tyczce to jedna z blisko dwudziestu lekkoatletycznych konkurencji, jakie rozegrane zostaną podczas 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego. We wszystkich wystąpią gwiazdy światowego formatu.

„Nie zabraknie oczywiście polskich asów. Do udanego startu w Chorzowie przygotowują się m.in. Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski, Adam Kszczot oraz Paweł Fajdek. Mogę też zdradzić, że w trakcie imprezy odbędzie się IAAF Hammer Throw Challenge, czyli odpowiednika diamentowej ligi dla rzutu młotem” – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Tomasz Majewski.

64 Memoriał Janusza Kusocińskiego odbędzie się 8 czerwca na Stadionie Śląskim. Jeden z najstarszych na świecie mityngów lekkoatletycznych, po kilku latach rozgrywania w Szczecinie, przenosi się na zmodernizowany obiekt w Chorzowie. Zawody poświęcone są pamięci mistrza olimpijskiego z 1932 roku, który został zamordowany przez hitlerowców w 1940 roku.

Województwo Śląskie jest współorganizatorem wydarzenia.

Info: slaskie.pl