Informacje

Spektakularne zjawisko na niebie. Różowy Księżyc, najjaśniejszy i największy w tym roku. Nie przegap!

Najbliższej nocy będziemy mogli obserwować na nocnym niebie największą w tym roku superpełnię Księżyca. Nasz naturalny satelita będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Jak i gdzie go obserwować? 

W nocy z wtorku na środę (7/8.04) czeka nas wyjątkowe zjawisko, a mianowicie największa w tym roku pełnia superksiężyca. Definicję superksiężyca wymyślił przeszło 35 lat temu astrolog Richard Nolle. Od zwyczajnej pełni różni się ona tym, że Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym.

Najpierw we wtorek (7.04) o godzinie 20:10 nastąpi największe zbliżenie się Księżyca do Ziemi. Dzielić nas będzie wówczas dystans 356,908 kilometrów. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów.

Porównanie obserwowanej z Ziemi wielkości tarczy Księżyca podczas superpełni (po prawej) i zwykłej pełni (po lewej). Tarcza podczas superpełni jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Fot. Twitter.

Następnie będzie miała miejsce pełnia, a więc Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się na jednej linii. To stanie się w środę (8.04) o godzinie 4:35 nad ranem. Warto spoglądać na Księżyc co jakiś czas, od jego wschodu aż po zachód. Wschód nastąpi o zachodzie Słońca, a więc między godziną 18:00 a 19:00. Z kolei zachód Księżyca będzie miał miejsce o wschodzie Słońca, między godziną 6:00 a 6:30.

Superpełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Nie będzie miała kolosalnego wpływu na Ziemię. Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami, ale nie większymi niż o kilka centymetrów od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni.

Warto też wiedzieć, że w kwietniu mówimy o Pełni Różowego Księżyca. Oczywiście nasz satelita nie zmieni barwy. Kolor w nazwie pełni ma związek z kwitnącymi roślinami, a dokładniej z floksem, zwanym płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Info: twojapogoda.pl