Sośnicowice: Piąty Gminny Konkurs Gwarowy „POGODOMY PO NASZYMU”

0
423

Pogodali po naszymu

#powiatgliwicki #Sośnicowice #gwaraśląska

To był już piąty Gminny Konkurs Gwarowy POGODOMY PO NASZYMU w Sośnicowicach. Przypomnijmy, że odbył się w miniony piątek 18 listopada 2022 r. w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kulturalno-Społecznego w Sośnicowicach. Zgłosiło się 34 uczestników, najmłodsi mieli po 4 lata a najstarsi 71 lat! Nagrody przygotowano dla wszystkich „co na tyj binie latoś stoli i godali po naszymu”.

– Ocenialiśmy uczestników w czterech kategoriach wiekowych. Najwięcej występujących to przedszkolaki, było ich aż osiemnaścioro! Jury przyznało nie tylko nagrody główne, ale też wyróżnienia, gdyż uczestnicy wykazali bardzo wysoki poziom. Emocje były wielkie, bo na dwóch zwycięzców czekał bilet na wycieczkę do Brukseli, na którą zaprosiła Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego – mówi Teresa Szymońska, radna Rady Powiatu Gliwickiego, która zasiadała w jury konkursowym i jednocześnie jest inicjatorką gminnego konkursu gwarowego.

Organizatorem konkursu była Gmina Sośnicowice. Na wyjazd studyjny do Europarlamentu pojedzie Melania Musioł zwyciężczyni III kat. oraz Marek Kionka zwycięzca IV kat. Jak widać gwara w Gminie Sośnicowice ma się dobrze i jest pięknie kultywowana. Tak trzymać!

Poniżej szczegółowe wyniki konkursu:

W kategorii dzieci do lat 7 podium wyglądało następująco:

I miejsce – Jakub Marciniak

II miejsce – Piotr Pieczka

III miejsce – Maja Loch

Jury przyznało także wyróżnienia Mai Fabian, Cezaremu Królowi i Hannie Lamli (wystąpili w duecie), Kubickiemu Kamilowi oraz uroczemu kwartetowi (najmłodsi uczestnicy) w składzie Tobiasz Smuda, Bartosz Cholka, Michał Kempny i Kacper Weingarth.

W kategorii dzieci od 8 do 13 lat wygrali:

I miejsce – Marcin Mandel

II miejsce – Karolina Szulc

III miejsce – Emilia Fait

Wyróżniono: Zuzannę Kufel, Olafa Musioła i Janusza Pieczkę.

W trzeciej kategorii wystąpiła tylko jedna osoba. Była to Melania Musioł.

Ostatnią kategorię – dorośli – reprezentowały trzy osoby.

Wygrał debiutujący w konkursie Marek Kionka, który opowiadał o Kurzinie – taką nazwę nosiły obecne Chorynskowice. Drugie miejsce zajęła Barbara Komańska, która wspominała swoje czasy przedszkolne i szkolne. Był to bardzo wzruszający występ, szczególnie, gdy na scenę została zaproszona wspominania w wystąpieniu przedszkolanka – Aleksandra Cieślok. Na trzecim miejscu uplasowała się Danuta Bania, która opowiedziała historię kaplicy św. Marii Magdaleny.

Foto: Krystian Tischbierek

info: Powiat Gliwicki