KnurówKultura i rozrywka

Ślązacy – Element obcy narodowo i klasowo…

Kończy się rok 2015 – był to rok wspomnień Tragedii Górnośląskiej

Ślązacy – Element obcy narodowo i klasowo…

Kończy się rok w którym w szczególny sposób podkreślano tragizm mieszkańców Górnego Śląska w czasie kiedy to ,,wyzwoleńcza” Armia Czerwona z impetem parła na zachód. A niedługo potem rodziła się nowa władza w Polsce. W tym samym czasie ludność Górnego Śląska była deportowana na wschód, tam więzieni pracowali w nieludzkich warunkach nazywani przez nowo rodzącą się władzę elementem wrogim, obcym narodowo i klasowo…
Ludność Górnego Śląska stała się zdobyczą wojenną Stalina. Na Górnym Śląsku rozpoczęło się polowanie na ludzi;
Stalin otrzymawszy przyzwolenie mocarstw koalicji antyhitlerowskiej (Jałta 3-11 luty 1945) na to aby wykorzystać ludność III Rzeszy do pracy przymusowej, niezwykle ,,skrupulatnie” wypełniał owo przyzwolenie. Ludność z terenów przygranicznych takich jak Śląsk uważał za mieszkańców terenów wroga i tak się rozpoczęła Śląska Tragedia która szacunkowo miała pochłonąć ponad 50 tys. internowanych a niektóre źródła podają nawet liczbę 100 000 tyś. z których tylko niewielka liczba dotrwała szczęśliwego powrotu.
Ludność terenu Śląska doznała także wielu krzywd ze strony władz na terenie kraju. Represje które miały miejsce na Śląsku tuż po wojnie dosięgnęły każdego z mieszkańców tej ziemi. KZ Lager Auschwitz – Birkenau zmienił nazwę na Łagier 22 i 78. Obóz Świętochłowice Zgoda czy Mysłowice, to stamtąd deportowano głównie mężczyzn w bydlęcych wagonach na wschód.
Dzieciom w szkołach zabroniono rozmawiać gwarą a tam gdzie przebiegała granica i Śląsk przed wojną należał do Niemiec represje były jeszcze bardziej surowe i bezwzględne. Bito i poniżano dzieci w szkołach za brak znajomości języka polskiego zapominając o tym, że granice po wojnie zostały przeniesione daleko na zachód. Jak dalece zostały wryte kłamstwa komunizmu w świadomość ludzką mamy na to dowody jeszcze dziś, kiedy to wielokrotnie spotykamy się z opinią jakoby Ślązak to ktoś kto tak na prawdę nie wie kim jest, albo jest to Niemiec nie przyznający się do tej narodowości… Czyżbyśmy mieli do czynienia z kolejną tragedią?
Wyrwali Cie chopie łod żony i dzieci,
Wyrwali z kościoła,, kajś mioł swoje miejsce,
Wyrwali ze gruby, kajś z kamratami fedrowoł.
Zdowało Ci się, że cołki świat się skońcoł,
Zdowało Ci się, że nadzieja umarła.
Pon Bog doł ci siła, że ześ to przeczimoł,
a po tym w nagroda wzion Cie na gruba, do siebie.
Siedem krótkich zdań, czy to jest niemiecka mowa?
Ile jest tam zwrotów w języku naszych zachodnich sąsiadów, za co więc cierpiały dzieci, kobiety, za co ginęli mężczyźni w Łagrach Syberii, Kazachstanu, w kopalniach Donbasu i wielu innych miejscach nazywanych przedsionkami piekieł… Czy nadal mamy milczeć? – Nie o zemstę tu chodzi a pamięć, zrozumienie i należny mieszkańcom tej ziemi szacunek…
Pamięci ofiar i ich rodzin;
,,W 1991 roku w Knurowie powołano ,,Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945”… Członkami tego stowarzyszenia są osoby deportowane oraz ich rodziny wspomina Bogusław Szyguła. To bardzo bolesna historia i lepiej by było gdyby tego rodzaju stowarzyszenia powstawać nie musiały. Podobnie jak nasi bracia Kresowiacy z Małopolski Wschodniej tak i my mieliśmy swoje mroczne chwile w historii naszej ojczyzny… Tak Oni jak i my mamy prawo do zachowania w pamięci tego co wyryło w naszych sercach bolesną ranę, która nie zagoi się nigdy.
W 2015 roku w Radzionkowie powstało Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Należy przy tej okazji wspomnieć dodaje pan Bogusław iż Prezydenci miast; Bytomia i Świętochłowic pomnikami upamiętnili ofiary tych bolesnych wydarzeń.
W wielu miejscowościach na terenie Górnego Śląska spotkać można tablice upamiętniające wywózkę Ślązaków wgłąb Związku Sowieckiego. Aby upamiętnić tamte tragiczne czasy wydaliśmy numizmaty którymi są Talary Śląskie. Moneta przedstawia wagon który jest symbolem tragedii jaka miała miejsce na ziemi śląskiej w owym czasie. To w takich właśnie wagonach zwanych bydlęcymi wywożono mieszkańców Górnego Śląska do łagrów i na przymusowe roboty w głąb Związku Sowieckiego.
Monety które zostały wydane mają jedynie wartość historyczną i są swego rodzaju kolejnym dowodem naszej pamięci o tych którzy pozostali na cudzej ziemi na zawsze ale także o tych którzy wrócili i cierpią bo to co przyszło im przeżyć nie pozwala zapomnieć”.
Prosimy rodaków o zrozumienie naszych zachowań, uważamy, że mamy prawo, mówić dziś o tym co do niedawna było tajemnicą nawet dla mieszkańców tej ziemi. ,,Ślązacy – element obcy narodowo i kulturowo”, to nie nasze słowa a tych którzy decydowali o naszym losie w PRL -u. My znamy swoją tożsamość, znamy swoje korzenie, kulturę i historię – i mamy do niej prawo”…
Praca czyni cię wolnym – nie rabotajet nie kuszajet;
Początkiem piekła dla Polaków, Ślązaków, Żydów, Francuzów było Auschwitz – Birkenau. Wojna dobiegła końca wielu obywateli obcych narodów szczęśliwie dotrwało do czasu kiedy bramy obozu zagłady zostały otwarte, dla Ślązaków nie był to koniec cierpień, zmieniło się tylko hasło i język tych którzy decydowali o losie uwięzionych.
Prosimy o zrozumienie i wyciągamy dłonie w geście pojednania. Pragnę podkreślić dodaje Bogusław Szyguła, chodzi tylko o pamięć i poszanowanie godności tych którym tą godność starano się odebrać… Widać gest zrozumienia ze strony Kresowian których potraktowano w podobny sposób, czyżby tylko cierpienie było zdolne do pokonania barier które tak na prawdę nigdy nie istniały?… Pytaniem kończy swoją wypowiedź Bogusław Szyguła człowiek oddany śląskiej sprawie bez reszty…

Tadeusz Puchałka

10666017_1007631575956727_2291625656514955973_n 1937147_1007631675956717_5843980523478532268_n 1623661_1007631672623384_2719317329053339381_n