Śląsk: PGG gotowa do zorganizowania akcji szczepienia pracowników

0
348

Polska Grupa Górnicza zadeklarowała w czwartek przystąpienie do rządowego projektu szczepień w zakładach pracy i zamierza jak najszybciej przeprowadzić operację dla prawie 40 tys. swoich pracowników we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki.

We wtorek 30 marca premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedzieli istotne zmiany przyspieszające realizację Narodowego Programu Szczepień, w tym m.in. możliwość szczepienia pracowników w zakładach pracy, które potrafią zorganizować wakcynację własnymi siłami dla przynajmniej 500 osób. Szczepionki dostarczy takim firmom państwowa Agencja Rezerw Materiałowych, jednak pracodawca musi zapewnić odpowiednie standardy sanitarno-medyczne całej akcji.

W deklaracji o gotowości do przystąpienia do projektu Polska Grupa Górnicza S.A. przypomina, że już w pierwszych miesiącach pandemii spółka prowadziła przez wiele tygodni z pomocą służb sanitarnych i wojska masowe badania przesiewowe pracowników. Łącznie wykonano wówczas ponad 65 tys. testów przesiewowych. Operacja w PGG S.A. – na skalę niespotykaną w żadnej z dużych firm europejskich – zakończyła się sukcesem, pomagając zahamować gwałtowne rozprzestrzenianie się infekcji wśród kilkudziesięciu tysięcy zatrudnionych w kopalniach i oddziałach spółki, rozsianych na obszarze województwa śląskiego.

W ciągu minionego roku PGG S.A. prowadziła też nieprzerwanie prewencję Covid-19 w kopalniach, co wymagało stałej gotowości, sprawnej logistyki, skomplikowanej, wielopoziomowej koordynacji działań i nowatorstwa. Spółka ocenia, że inicjatywa rządu o masowych szczepieniach pracowników jest szczególnie ważna dla branży górniczej. W kopalniach, mimo stosowania wszystkich procedur bezpieczeństwa związanych z Covid-19, w wyrobiskach pod ziemią ograniczone są możliwości zachowania dystansu społecznego (m.in. w transporcie szybowym). Dlatego właśnie masowe szczepienia górników dają ogromną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach.

„Zgromadzone doświadczenia upewniają nas, że Polska Grupa Górnicza S.A. potrafi zorganizować i przeprowadzić z pełnym powodzeniem postulowaną akcję szczepień przeciw Covid-19 własnymi siłami, bez angażowania służb publicznych, których potencjał będzie można jednocześnie wykorzystać dla innych potrzebujących w regionie.

Od strony sanitarno-medycznej PGG S.A. zapewni najwyższy możliwy standard bezpieczeństwa, dzięki umiejętnościom i doświadczeniu specjalistów ratownictwa górniczego (którzy pełnią już służbę m.in. w szpitalach cowidowych) oraz lekarzy i personelu medycznego, z którymi spółka współpracuje na bieżąco” – zapowiedziała Polska Grupa Górnicza, która podkreśla, że jest gotowa przystąpić do akcji w najszybszym możliwym terminie, bez jakiejkolwiek zwłoki, w miarę wdrażania niezbędnych uregulowań prawnych i dostępności szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych.

„Jesteśmy przekonani, że powodzenie akcji szczepień dla prawie 40 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. będzie wsparciem dla kolejnych polskich firm i dużych zakładów pracy” – ocenia spółka w deklaracji przystąpienia do projektu, prosząc rząd o instrukcje, które pozwolą jak najszybciej rozpocząć przygotowania do szczepień w PGG S.A.

Info: PGG