Śląsk/Knurów: Śląski Związek Piłki Nożnej szykuje rewolucję w niższych klasach rozgrywkowych

0
319

Jedna grupa IV ligi, dwie V ligi oraz 6 grup klas okręgowych – tak prezentuje się projekt reformy rozgrywek, która ma być wkrótce przeprowadzona przez Śląski Związek Piłki Nożnej. Zmieniona formuła miałaby wejść w życie od sezonu 2024/2025, natomiast ten najbliższy miałby charakter przejściowy, co dla wielu klubów będzie oznaczać spadek do niższej klasy rozgrywkowej.

Od kilku lat trwały przygotowania oraz konsultacje z przedstawicielami klubów w sprawie reformy piłkarskich rozgrywek w województwie śląskim. Obecnie obowiązujący system czyli dwie grupy IV ligi i sześć „okręgówek” wkrótce pójdzie w niepamięć. Zaproponowane zmiany mają na celu profesjonalizację rozgrywek czwartoligowych oraz niższych szczebli.

Przygotowano wstępnie dwa warianty, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że jeden został już wybrany przez władze związkowe w porozumieniu z klubami. Od sezonu 2024/2025 IV liga będzie składać się z 18 zespołów, V liga będzie rywalizować w dwóch 16-zespołowych grupach oraz powstanie sześć grup klas okręgowych liczących między 14 a 16 drużyn. Nowy system rozgrywek miałby też nową nomenklaturę. IV liga województwa śląskiego byłaby I ligą śląską, V liga – II ligą śląską, zaś klasa okręgowa – III ligą śląską. Zmiany w nazewnictwie zostały zaczerpnięte na wzór rozgrywek młodzieżowych.

Jak te zmiany mogą wpłynąć na przyszłość Concordii Knurów? Gdyby proponowana reforma miałaby wejść w życie już od przyszłego sezonu, to miejsce dziewiąte, które obecnie zajmują knurowscy piłkarze oznaczałoby najprawdopodobniej degradację do niższej klasy rozgrywkowej. Byłoby to spowodowane dużą ilością spadkowiczów z IV ligi, dla których należyłoby zrobić miejsce w nowych rozgrywkach.

Knurowianie aby nadal występować na szóstym poziomie rozgrywkowym w kampanii 2024/2025 będą musieli w sezonie przejściowym Klasy Okręgowej zająć miejsce w górnej połowie tabeli. W przeciwnym razie „biało-zielono-czarni” wylądują w nowej „okręgówce” czyli III lidze śląskiej. Jeśli jednak piłkarzom Concordii uda się utrzymać w przyszłym sezonie na obecnym szczeblu, to przyjdzie im rywalizować z zespołami z rejonów Bytomia, Częstochowy, Katowic, Lublińca, Zabrza czy Sosnowca. Start w nowej II lidze śląskiej będzie wiązał się z wyższymi kosztami dla klubu.

O tym, czy reforma rozgrywek niższych klas rozgrywkowych w naszym województwie zostanie oficjalnie przyjęta, zadecyduje nadzwyczajne walne zgromadzenie Śląskiego Związku Piłki Nożnej, które odbędzie się 30 czerwca.

AW
Fot. Agnieszka Łyko