InformacjeRegionRybnik

Rybnik: Zagłosuj na Victorię!

Charakterystyczny, rybnicki buk Victoria, z dwoma zrośniętymi ze sobą pniami, rywalizuje w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku 2024, organizowanym przez Klub Gaja. Głosowanie na Drzewo Roku trwa do końca czerwca.

Organizowany od czternastu lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tym roku w finale konkursu znalazły się wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Który z kandydatów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2024 dowiemy się już w czerwcu, podczas internetowego głosowania na stronie www.drzeworoku.pl

Rybnik reprezentuje Buk Victoria – buk pospolity (Fagus sylvatica L), wiek 170-200 lat, wys. 27 m, obwód 428/326 cm, pomnik przyrody.

W sercu Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku znajduje się park, a w nim rośnie niezwykły buk. Ten imponujący świadek powstania szpitala, obserwator jego historii, lat świetności, ale także niespokojnych czasów powstań i wojen, wyróżnia się swoimi dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą. Majestatyczny buk, wkomponowany w malowniczy park, oferuje pacjentom i odwiedzającym idealne miejsce do spacerów, relaksu i obcowania z naturą. Jego rozłożysta korona zachęca do odpoczynku w jej cieniu, jednocześnie dając schronienie biegającym po parku wiewiórkom. Ten klimatyczny zakątek stwarza atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji.

Głosowanie internetowe na Drzewo Roku 2024 trwa przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl

Każdy może oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Bardzo ważne, aby po wpisaniu swojego adresu i oddaniu głosu na faworyta wejść w link przesłany na wskazany adres e-mail i dokończyć głosowanie klikając „Zatwierdź głos”. Po akceptacji głosu zostanie on automatycznie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu. W ostatnim tygodniu głosowania liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

Info: UM Rybnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *