Rybnik: UCHWAŁA ANTYSMOGOWA: RUSZYŁY KONTROLE

0
219

Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęły się intensywne kontrole domowych kotłowni w Rybniku prowadzone przez Straż Miejską. Ich zadaniem jest sprawdzenie, jak mieszkańcy Rybnika wywiązali się z obowiązku wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat.

Przypomnijmy, że do wymiany źródła ciepła zobowiązują zapisy uchwały antysmogowej.

W zeszłym tygodniu rybniccy strażnicy skontrolowali 250 kotłowni. Jakie są  efekty tych kontroli?

  • Strażnicy wystawili 12 pouczeń, związanych z sytuacją, w której pomimo obowiązku, piec nie był wymieniony, ale właściciel nieruchomości był w trakcie załatwiania formalności, związanych z instalacją nowego źródła ogrzewania. W takich przypadkach zostały wyznaczone kolejne terminy kontroli.
  • Wystawione zostały 2 mandaty po 500 zł, w związku z niewymienionym piecem. Chodziło o przypadki, w których właściciel nieruchomości nie zrobił dotychczas nic, by zmienić  źródło ogrzewania.
  • 2 wnioski zostały złożone o ukaranie do sądu. To sytuacja, w której właściciel nieruchomości nie zamierza zmienić sposobu ogrzewania swojego domu, świadomie trując nadal innych. W tej sytuacji to sąd rozstrzygnie o wysokości kary. Maksymalnie może to być 5.000 zł.
  • Wystawiony został również 1 mandat o wysokości 500 zł za spalanie odpadów oraz 1 mandat w związku z nieprawidłowym odprowadzaniem odpadów z kanalizacji i 1 mandat za nieporządek na posesji.

info: rybnik.eu