RYBNIK PRZEDŚWIĄTECZNY

0
1204
fot. Agnieszka Łyko

Jak co roku o tej porze, w Rybniku już wkrótce zapanuje odświętny klimat. Będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, świetlne dekoracje ulic i placów i cieszące się rok temu ogromnym powodzeniem – koło widokowe.

Już kilka dni temu, w różnych punktach miasta pracownicy rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej rozpoczęli wieszanie świątecznych dekoracji.

– W tym roku ustawimy lub przyozdobimy około 40 choinek, na których zawiesimy ok. 2000 szt. bombek i 1700 szt. innych elementów dekoracyjnych – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej. – Ponadto zawiesimy ok. 4000 metrów sznurów świetlnych, 140 elementów nasłupowych, 12 elementów pomiędzy elewacjami, przyozdobimy fontanny i ustawimy dwie stajenki – wymienia.

Wśród tegorocznych nowości znajdzie się 40 szt. elementów nasłupowych w kształcie choinki w dzielnicach miasta, nowa dekoracja ul. Korfantego i Zamkowej oraz scenka świetlna z ławeczką na rynku. Na rynku staną też sanie z reniferami.

Rynkowa choinka – która ustrojona zostanie w kolorach niebiesko-srebrnych – to w tym roku jodła kalifornijska, o wysokości ok. 10 m. Do śródmieścia przyjedzie z dzielnicy Gotartowice, z ul. Jutrzenki.
Oświetlenie na Rynku i jego okolicach włączone zostanie w sobotę 4 grudnia, w dzielnicach światełka zapalane będą sukcesywnie do 21 grudnia.

Jarmark na rynku

Świąteczny klimat poczujemy w Rybniku już 26 listopada, kiedy to na rynku ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy. O ile nie zostaną zaostrzone obowiązujące w kraju ograniczenia epidemiczne, kramy oferujące świąteczny asortyment czynne będą do 23 grudnia, w godzinach:

  • od poniedziałku do piątku: 10.00-18.00
  • od soboty do niedzieli: 10.00-20.00

Na płycie rynku ustawionych zostanie ponad 10 stanowisk z różnorodnym asortymentem, jak również domek „wiatrak” z grzanym winem.

„Koło widokowe”

Do Rybnika powróci ubiegłoroczna atrakcja –  koło widokowe. Będzie ono czynne codziennie (za wyjątkiem 24 i 25 grudnia) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 21.00 oraz soboty i niedziele od 11.00 do 21.00.

Będzie to atrakcja odpłatna – wejściówka to koszt 20 zł (bilet normalny) lub 15 zł (ulgowy – dzieci do 8 lat). Cena obejmuje wykonanie 3 obrotów w czasie 10-15 min.

– Koło wjedzie na płytę rynku w piątek, 19 listopada w godzinach wieczornych, a jego montaż potrwa kilka kolejnych dni – mówi Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury. – W sobotę, 20 listopada rano rozpocznie się montaż jarmarkowego „wiatraka”, a od poniedziałku ustawiane będą domki handlowe. Całość ruszy 26 listopada i w przypadku świątecznych stoisk czynna będzie do 23 grudnia, zaś  domek-wiatrak i koło widokowe zostaną na rynku do 9 stycznia 2022 roku – dodaje J. Wójcik.

Fot. L. Tyl

Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Świąteczny klimat poczujemy także w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, gdzie z okazji finalizacji prac na Szybie Kościuszko. Szyb zostanie podświetlony, zwiastując nowy początek tego miejsca. Dekoracja rozbłyśnie 4 grudnia z okazji Barbórki.

DDTV na rybnickim rynku
I jeszcze przedświąteczna ciekawostka: 18 grudnia do Rybnika zawita mobilne studio Dzień Dobry TVN w wersji świątecznej. Na płycie rynku powstanie specjalnie zaaranżowana wioska św. Mikołaja, którą każdy z mieszkańców będzie mógł odwiedzić. Klimatu dodawać będą elfy, choinki, sanie i sam św. Mikołaj. W ramach DDTVN zaplanowano również „wejścia pogodowe”. Tego dnia prognoza pogody zapowiadana będzie z Zabytkowej Kopalni Ignacy.

info: rybnik.eu