InformacjeRybnik

Rybnik: NOWE WŁADZE IGNACEGO

Zabytkowa Kopalnia Ignacy ma nowego dyrektora – funkcję tę do końca września br. będzie pełnił Marek Gołosz.

 

– Zabytkowa Kopalnia Ignacy to miejsce niezwykłe w historii Rybnika, które w nowoczesny sposób łączy funkcje muzealne z organizacją nietuzinkowych wydarzeń kulturalnych – przekonuje prezydent Piotr Kuczera. – Zdecydowaliśmy się na rozdzielnie dotychczasowego Industrialnego Centrum Kultury na dwie niezależne od siebie jednostki: Dom Kultury i Zabytkową Kopalnię Ignacy, ponieważ zależy nam na skoncentrowaniu działalności tej drugiej instytucji wokół walorów turystycznych kopalni oraz jej wartości materialnych i niematerialnych. Jestem przekonany, że doświadczenie pana Marka Gołosza, któremu zdecydowałem się powierzyć funkcję dyrektora, okaże się niezwykle cenne dla naszych planów wypromowania kompleksu pokopalnianego, jako prężnie działającego ośrodka na Szlaku Zabytków Techniki – dodaje prezydent.

Marek Gołosz  – pełniący od 15 kwietnia br. obowiązki dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy –  ma 37 lat. Pochodzi z Wyr w powiecie mikołowskim. Jest absolwentem politologii i filologii języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Śląskim. Większość aktywności zawodowej związał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, gdzie był odpowiedzialny za upowszechnianie i promocję dziedzictwa kultury przemysłowej. Od 2012 do 2019 roku zajmował się zarządzaniem najpopularniejszym produktem turystyki industrialnej w Polsce, Szlakiem Zabytków Techniki. Koordynował także kampanie promocyjne święta Szlaku – festiwalu INDUSTRIADA. Od 2020 roku realizuje zadania związane z promocją, marką i komunikacją marketingową w Urzędzie Metropolitalnym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na pełniącego obowiązki dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy został powołany na czas od 15 kwietnia do 30 września br. Potem na to stanowisko ogłoszony zostanie konkurs, w którym oczywiście również będzie mógł wystartować.


Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Nowe oblicze zyskują kolejne obiekty dawnej kopalni. Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano już wieżę ciśnień oraz budynki stolarni i maszynowni szybu „Głowacki”. Prace toczą się w budynkach nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” oraz na terenie byłej sprężarkowni. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstanie m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci, a rekreacyjno-wypoczynkowy teren będzie tworzył atrakcyjną całość dla odwiedzających.

Info: rybnik.eu