Minister Łukasz Szumowski podczas konferencji w Ministerstwo Zdrowia: Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób.Wśród nich znalazł się Powiat Rybnicki.

   W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

  W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej.

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. #koronawirus

 

info: ministerstwo zdrowia

 

 

 

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia , wydzielono 9 „czerwonych” powiatów i 10 „żółtych”. W tych pierwszych rygory będą ostrzejsze, a w drugich – nieco łagodniejsze.

„Czerwone” powiaty:

ostrzeszowski,
nowosądecki,
Nowy Sącz,
wieluński,
pszczyński,
Ruda Śląska,
rybnicki,
Rybniku
wodzisławski

„Żółte” powiaty:

wieruszowski,
Jastrzębie Zdrój,
jarosławski,
Żory,
kępiński,
przemyski,
cieszyński,
pińczowski,
Przemyśl
oświęcimski

W powiatach „czerwonych” wprowadzony ma być m.in. zakaz organizacji kongresów i targów, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności oraz zakaz działania siłowni i sanatoriów. Wrócić ma również obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

W powiatach z największą liczbą zakażeń w weselach, pogrzebach itp. miałoby brać udział do 50 osób.

W powiatach „żółtych” w takich uroczystościach ma być ich maksymalnie 100. Kolejne obostrzenia dotyczą liczby osób w komunikacji publicznej, a także sklepach i restauracjach.

Od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.