Ciekawostki z ...InformacjeRegion

Region: Szybciej, prościej i bezpieczniej

Ten i kolejny rok będą przełomowe dla Gliwic, a także Pilchowic i Sośnicowic. Miasto i dwie pobliskie gminy, które w konsorcjum z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią wygrały przed 3 laty w drodze konkursu udział w unijnym projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej „Zaawansowane loty Bezzałogowych Statków Powietrznych na szeroką skalę”, współpracują z PAŻP przy tworzeniu systemu zarządzającego przestrzenią nad ich terenem. Cyfrowy system, którego element stanowi m.in. mobilna aplikacja DroneTower, jest prawie gotowy, co otwiera w naszym regionie nowe możliwości w instytucjonalnym, biznesowym i prywatnym korzystaniu z nowoczesnych usług dronowych.

– Głównym celem tego projektu jest cyfryzacja procesów związanych z rynkiem bezzałogowych statków powietrznych, tak aby korzystanie z dronów było proste, przyjazne, szybsze przy tworzeniu tzw. misji lotu i przede wszystkim – bezpieczne – mówi Filip Sosin z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Opracowane przez nas rozwiązania dotyczą wszystkich aspektów nowoczesnego używania dronów, począwszy od e-learningu i zdobycia uprawnień do ich pilotowania, poprzez identyfikację bezzałogowych statków powietrznych, czuwanie nad bezpieczeństwem i legalnością ich lotów, m.in. na platformie CoTuLata.pl, umożliwienie wykonywania lotów na masową skalę, skończywszy na cyfryzacji procesów wprowadzania ograniczeń w przestrzeni (np. z powodu organizacji dużej imprezy masowej), o działaniach o charakterze zarządzania kryzysowego nie zapominając – podkreśla przedstawiciel PAŻP. Dodaje, że wdrażanie nowych usług i intuicyjnych aplikacji to kluczowe działania Agencji na rzecz wsparcia rynku bezzałogowych statków powietrznych. Jak pokazuje harmonogram dostępny na stronie drony.gov.pl/roadmap, część innowacyjnych rozwiązań jest już dostępna, a kolejne będą trafiać do użytkowników z końcem obecnego roku bądź w roku 2025.

Obecnie każdy lot dronem poza zasięgiem wzroku należy zgłaszać służbom ruchu lotniczego w mobilnej aplikacji DroneTower, która działa od maja na terenie całego kraju. Na zgodę trzeba czekać kilka dni (bez cyfrowego systemu trwało to czasami miesiąc lub więcej). Jednak w Gliwicach – dzięki uczestnictwu w projekcie „Zaawansowane loty Bezzałogowych Statków Powietrznych na szeroką skalę” – na lot w wyznaczonym obszarze testowym obejmującym na ten moment tylko fragment południowej części miasta, Pilchowic i Sośnicowic taką zgodę można uzyskać w ciągu kilku minut! Docelowo do końca przyszłego roku systemem może być objęta większa część naszego miasta.

Po ubiegłorocznych, jesiennych oblotach dronów PAŻP nad Gliwicami i pozostałymi gminami objętymi unijnym projektem, powstała przestrzenna mapa terenu, która pomoże w bezpiecznym poruszaniu się bezzałogowców. W tym również celu na szkołach w Żernicy, Wilczy i Sośnicowicach oraz na siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach i dachu wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej zainstalowano odbiorniki w typowej dla lotnictwa cywilnego i dronów technologii ADS-B, monitorującej ruch w powietrzu w czasie rzeczywistym. Z myślą o długich misjach dronowych, na terenach PEC – Gliwice i Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów oraz przy oczyszczalni ścieków w Pilchowicach stworzono też 3 bezpieczne miejsca służące tzw. nieplanowanemu lądowaniu. Na razie praktycznie nie są wykorzystywane, ale to z całą pewnością wkrótce się zmieni.

W przyszłym roku w Gliwicach instalowane będą również anteny w protokole RemoteID. Dzięki temu najnowsze drony, już standardowo wyposażone w tę technologię, będą dostarczać zdalnie do systemu swoje dane identyfikacyjne i różne inne wskazania, np. dotyczące lokalizacji, wysokości, prędkości i kierunku poruszania się. To ważne, bo od wiosny, za sprawą wprowadzonego przez PAŻP cyfrowego rozwiązania, działa sprawnie usługa tzw. dekonfliktażu, dzięki której pilot drona może być pewien, że obrana przez niego i zgłoszona w systemie trasa oblotu nie jest kolizyjna z innym urządzeniem w zasięgu lub poza zasięgiem wzroku. System pozwala także zweryfikować położenie drona względem zatwierdzonej trasy. Jeśli zbliża się do opuszczenia swojego rejonu, użytkownik otrzymuje od systemu powiadomienie.

W przyszłym roku powstanie również bardzo przydatna sieć stałych tras dronowych dla Gliwic o niskim ryzyku naziemnym. Zwiększy się także obszar, nad którym będą mogły latać drony – obejmie część zurbanizowanych terenów Gliwic i okolice lotniska. To ostatnie będzie możliwe dzięki nawiązywanej współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej (zarządcą lotniska w Gliwicach).

Dlaczego to takie ważne? Rozwój branży Bezzałogowych Statków Powietrznych przekłada się na szybkość działania, nowe możliwości oraz udogodnienia dla mieszkańców.

Mogą to być w pierwszej kolejności szybkie i planowe dostawy dronami materiałów pilnych, ratujących życie (np. krwi do szpitali), a także paczek, dokumentów i żywności. Użycie bezzałogowców znacząco ułatwia też np. inspekcje infrastruktury (budynków, dróg), monitoring stanu rzek, jezior i lasów w stanach kryzysowych, czy też działania związane z badaniem zmian stanu środowiska i zanieczyszczenia powietrza przez naukowców bądź służby miejskie.

Info: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *