Region: Przed kopalnią Ziemowit ruszył punkt Test&Go

0
690

W ciągu 4 dni przebadani zostaną wszyscy pracownicy kopalni oraz firm zewnętrznych tam pracujących.

Wymazy pobierać będą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sumie badania na obecność koronawirusa obejmą ponad 4 tysiące osób i zakończyć się w sobotę. Każdy z pracowników jest informowany przez kopalnię w jakim terminie ma się zgłosić na badanie. Górnicy otrzymują także informator, gdzie opisane jest jak mają się przygotować do badania. Najważniejsze to by na godzinę przed powstrzymać się od jedzenia i picia, nie można palić tytoniu ani żuć gumy. Bezpośrednio przed badaniem nie należy także myć zębów czy płukać jamy ustnej.

Tego typu punkty pozwalają na bezpieczne i szybkie przebadanie dużej grupy osób. W sumie – jak informuje dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, żołnierze podczas działania w Test&Go pobierają dziennie ponad tysiąc wymazów.

– Wiemy jak ważne jest nie tylko dla kopalń, ale i samych górników szybkie wykonanie testów a właśnie punkty TEST&GO dają taką możliwość. Dlatego też bardzo aktywnie w tym zakresie staramy się wspierać województwo.- dodaje płk Białas.

To kolejna kopalnia, w której śląscy żołnierze Obrony Terytorialnej wspierają województwo i organizują punkt Test&Go. Terytorialsi działają także w tak zwanych wymazobusach, które przyjeżdżały do domów rodzin objętych kwarantanną i tam pobierają próbki do badań. W sumie do tej pory pobrali już blisko 13 tysięcy wymazów.

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od marca wspierają województwo śląskie w walce z koronawirusem. Poza pobieraniem wymazów wspierają między innymi Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej dostarczając żywność potrzebującym, działają na rzecz kombatantów czy zajmują się transportem środków ochronnych dla personelu medycznego.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

info: śbot