InformacjeRegion

Region: O ZUS wiedzą więcej niż przeciętny Polak

5 marca w chorzowskim Oddziale ZUS spotkają się uczniowie z całego województwa, których wiedza o ubezpieczeniach społecznych jest dużo większa niż przeciętnego Polaka. Wezmą oni udział w wojewódzkim etapie Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwycięska drużyna będzie reprezentować Śląskie w Warszawie podczas kwietniowego finału konkursu.

W tym roku do olimpijskich zmagań z tematyką ubezpieczeń społecznych stanęła w całym kraju rekordowa liczba uczniów – ponad 36 tys. Szkolny etap konkursu przeprowadzono więcej niż w tysiącu szkół średnich w Polsce.

W województwie śląskim do Olimpiady ZUS zgłosiło się 144 szkoły, w I etapie wzięło udział 3341 młodych osób. Spośród tej ponad trzytysięcznej grupy uczniów wyłoniono do etapu wojewódzkiego w Śląskim 22 zespoły szkolne. Każdy z nich składa się z trzech osób, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w szkole. 5 marca w Chorzowie wyłoniona zostanie drużyna, która będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale olimpiady.

Najwięcej szkół do Chorzowa przyjedzie z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej. Podbeskidzie będzie reprezentowało aż 7 szkół, następnie z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku – aż 6 szkół, z terenu działalności chorzowskiego ZUS – 3 szkoły, natomiast z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie, Sosnowcu i Zabrzu – po 2 szkoły.

W województwie śląskim aż 12 szkół na 22 placówki uzyskało maksymalną liczbę punktów – 60. 5 drużyn szkolnych uzyskało 59 punktów, 3 szkoły – 58 punktów, 2 szkoły – 57 punktów.

„To świetne wyniki, zwłaszcza, że konkurencja w naszym województwie jest ogromna. Są województwa, gdzie do II etapu dostają się drużyny z trzydziestoma kilkoma punktami. U nas łatwo nie jest, dlatego już dzisiaj tym uczniom należą się brawa i gratulacje. Ich wiedza na temat ubezpieczeń społecznych mocno wykracza poza tę jaką posiada przeciętny Polak. Ci młodzi ludzie bez problemów potrafią wyjaśnić różnicę między ubezpieczeniem chorobowym a zdrowotnym, wskazać wysokość procentową poszczególnych składek na ubezpieczenia społeczne, wiedzą też, że świadczenie rehabilitacyjne to nie to samo co rehabilitacja lecznicza z ZUS, natomiast skróty ZUS DRA, ZUS RSA czy ZUS RCA nie stanowią dla nich wiedzy tajemnej” – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Olimpiada ZUS to konkurs wiedzy, który nie jest zarezerwowany tylko dla pasjonatów, ale praktyczna wiedza przydatna w dorosłym, zawodowym życiu. Już na starcie ważne, by mieć świadomość jakie konsekwencje wiążą się z decyzjami dotyczącymi wyboru umowy z potencjalnym pracodawcą, ale też z czym wiąże się brak ubezpieczenia społecznego, albo co daje nam dobrowolne „chorobowe”, gdy pracujemy na umowę zlecenie czy prowadzimy firmę – „Obecnie młodzi ludzie coraz częściej stawiają na własny biznes, często e-commerce. Dzięki „Lekcjom z ZUS” dowiadują się na jakie ulgi mogą liczyć startując z własną firmą, do kiedy rozliczać się z ZUS oraz jakimi kwotami powinni dysponować co miesiąc, by realizować obowiązek opłacania składek w terminie. To nie jest wiedza zarezerwowana dla specjalistów, to informacje, które warto znać i oni to wiedzą” – dodaje rzeczniczka.

Udział w olimpiadzie to nie tylko nowe umiejętności, przydatna wiedza, ale także nagrody. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć czytniki e-book, tablety i laptopy oraz na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu na niektórych uczelniach (np. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Warszawski), dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię, a także niższe opłaty.

Info: ZUS