Biała Sobota – Bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz bezpłatne badania w Tychach dla dzieci i dorosłych – Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo we współpracy z PAKS

 

Polsko Amerykańskie Kliniki Serca w Tychach oraz Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo przy wsparciu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o.o., Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz kilku firm medycznych zapraszają na dzień bezpłatnych konsultacji oraz specjalistycznych badań dla dzieci i dorosłych. Akcja objęta jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

Już 6 kwietnia 2019 r. w Tychach odbędzie się wyjątkowa akcja społeczna, której celem jest profilaktyka zdrowotna. Z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych może skorzystać blisko 400 pacjentów z całego województwa.

Cykl bezpłatnych Białych Sobót prowadzimy już od kilku lat. Do tej pory, konsultacje odbywały się w siedzibie naszej Fundacji, a za każdym razem zainteresowanie nimi przewyższało nasze możliwości – chętnych do udziału w akcji i skorzystaniu z takiej możliwości było po prostu za dużo. Marian Rojek, nasz Turbo Wolontariusz, łączący Świetlikowo z American Heart of Poland SA wpadł na pomysł aby włączyć w tę akcję naszego partnera Polsko Amerykańskie Klinika Serca oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o.. Dzięki tej współpracy, nadchodząca Biała Sobota, odbywać będzie się w dwóch miejscach jedocześnie – w Świetlikowie oraz siedzibie PAKS w Tychach, a ilość specjalistów dostępna w tym dniu dla zainteresowanych będzie o wiele większa – mówi Natasza Godlewska, Prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Jednocześnie Pani Prezes podkreśla, jak ważna jest profilaktyka zdrowia.
Jako Fundacja zajmująca się ciężko chorymi dziećmi, wiemy doskonale, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Pierwotnie Białe Soboty dedykowane były najmłodszym pacjentom, ale widząc ogromne zainteresowanie i mając wśród nas zaprzyjaźnionych, cudownych lekarzy specjalistów zdecydowaliśmy się na rozszerzenie działań o badania dorosłych – kontynuuje Natasza Godlewska.

Do czynnego udziału udało się nam namówić najlepszych specjalistów, w tym dwóch szczególnych: Prof. dr hab. n. med. Pawła Buszmana oraz Prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Milewskiego – powiedział Marian Rojek, Wolontariusz i człowiek o wielkim sercu – dzięki temu, pacjenci trafią nie tylko za darmowe badania i konsultacje, ale trafią do najlepszych lekarzy ze swoich dziedzin.

Wszyscy lekarze specjaliści, fizjoterapeuci, laboranci, pielęgniarki oraz pracownicy Fundacji, będą pracować w tym dniu w formie Wolontariatu.
Konsultacje dla dorosłych odbywać się będą w Polsko – Amerykańskich Klinikach Serca w Tychach przy ul. Edukacji 102 na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o.o. i obejmować będą specjalistów z zakresu: kardiologii, chirurgii naczyniowej, ortopedii, diagnostyki obrazowej, profilaktyki i diagnostyki chorób piersi.
Podczas konsultacji specjalistycznych wykonywane bedą następujace badania diagnostyczne:

UKG (USG serca), USG tarczycy, USG tt. szyjnych, USG jamy brzusznej, USG tętnic i żył kończyn dolnych. Ponadto, wykonywane będą pomiary składu ciała, analiza ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz badań densytometrycznych. Na miejscu można będzie również wykonać bezpłatne pomiary poziomu glukozy we krwi oraz podstawowe badania laboratoryjne. Równolegle prowadzone będą przez Śląską Grupę Medyczną szkolenia z zakresu Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej. Odbędzie się prezentacja systemu telerehabilitacji Restore z możliwością wykonania treningu na rowerkach stacjonarnych.

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, 43-100 Tychy, ul. Jaroszowicka 113 Śląskie Hospicjum Domowe dla Dzieci, tel./fax (032) 447 40 18 Centrum Opieki Dziennej ŚWIETLIKOWO, tel. (032) 447 36 84 e-mail: fundacja@shd.org.pl , swietlikowo@shd.org.pl, www.shd.org.pl Nr konta: 78 8435 0004 0000 0000 4620 0006 – darowizny wybudujmy razem ŚWIETLIKOWO! www.swietlikowo.pl
Z kolei konsultacje dla dzieci odbywać się będą jak dotąd, w siedzibie Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, w Tychach przy ulicy Jaroszowickiej 113. Wśród zaproszonych specjalistów pojawią się kardiolog, alergolog, urolog, psycholog oraz neurologopeda . Ponadto wykonywane będą badania USG oraz badania laboratoryjne.
O akcji, do której włączyły się Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, mówi Dyrektor placówki Profesor Krzysztof Milewski: takie akcje jak te, organizowane przez Świetlikowo ułatwiają pacjentom dostęp do najlepszych specjalistów oraz do bezpłatnych badań. Bardzo cieszymy się z możliwości wsparcia akcji, która przyczyni się zapewne nie tylko do poprawy zdrowia badanych pacjentów ale również zwróci uwagę na działalność Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo i umożliwi zebranie dodatkowych środków finansowych na jej dalszą działalność. Oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach będzie regularnie wspierał działalność Fundacji oraz organizowane przez nią Białe Soboty.
Białe Soboty to również nasze podziękowanie dla mieszkańców miasta Tychy, województwa, darczyńców, za ich wkład w rozwój naszej Fundacji. Dzięki 1% podatku, możemy się rozwijać i myśleć o pomocy kolejnym małym pacjentom – mówi Prezes Fundacji Natasza Godlewska.

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, zadzwoń pod nr. 32 447 36 84. Liczba miejsc jest ograniczona.

Joanna Jawor-Kordek