akcje charytatywneRegion

Region: Akcja bezpłatnych badań „Śląsk wolny od HCV” nadal trwa!

Akcja bezpłatnych badań „Śląsk wolny od HCV” nadal trwa!

Mieszkańcy Śląska mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Mieszkańcy Śląska w ramach kampanii Śląsk wolny od HCV” mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku WZW C . Kampanię prowadzi Fundacja Gwiazda Nadzieiz Katowic, a Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, wraz z władzami poszczególnych miast. Badanie wykonuje się szybko, nie trzeba mieć skierowania, ani specjalnie się do niego przygotowywać.

Pandemia pogłębiła problem

Nie warto zwlekać z wykonaniem badania. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV, które wywołuje wirusowe zapalenia wątroby typu C (WZW C), to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono jedynie u 359 osób. Co więcej, w kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 przypadki zakażenia. To znaczny spadek w porównaniu do lat poprzednich, kiedy chociażby w 2018 roku wykryto ponad 3 442 przypadków WZW C.

Czy to znak, że coraz mniej osób choruje na WZW C? Niestety nie. Podane liczby wskazują na to, że w trakcie trwania pandemii COVID-19 niemal trzykrotnie mniej osób zostało zdiagnozowanych. Bez wykonania badania w kierunku obecności HCV osoby zakażone nadal pozostają nieświadomeproblemu, przez co nie mogą podjąć leczenia i wyeliminować wirusa ze swojego życia. A jak dochodzi do zakażenia?

Wirus nie daje o sobie znać

Wirus HCV dostaje się do naszego organizmu i prowadzi do zapalenia wątroby typu C (WZW C), co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Ryzykozakażenia występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia ciągłości tkanki, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Do zakażenia może dojść podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia).

Pacjenci zazwyczaj są zaskoczeni diagnozą WZW C. Często w nieświadomości żyli z wirusem przez długi czas, ponieważ zakażenie przebiega bardzo często bezobjawowo. Niekiedy dowiadują się o chorobie w późnym jej stadium – gdy doszłodo marskości wątroby, a nawet do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Wówczas chorzy mają żal do systemu opieki zdrowotnej, że odpowiednio wcześnie, niekiedy przez kilkadziesiąt lat trwania zakażenia, nikt nie wykrył w nich wirusa, przez którego teraz walczą z nowotworem albo oczekują na przeczepienie wątroby. Dlatego właśnie wczesna diagnostyka jest niezmiernie ważna, dzięki niej możemy w porę wyeliminować wirusa i nie dopuścić do późnych następstw zakażenia. podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.  

Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy zakażenie jest nadal aktywne i potrzebne jestpodjęcie leczenia.

Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: Chcemy wykorzystać obecność w kampanii „Śląsk wolny od HCV” i zachęcić Państwa do diagnostyki. Do zrobienia najważniejszego 1. kroku, jakim jest badanie w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HCV, bo tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego wyleczenia, a Państwo uniknięcia poważnych skutków takich jak marskość wątroby czy rak wątroby. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) i bezpiecznym, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim – refundowanym.

Wsparcie lokalnych samorządów

Niestety, w Polsce nie zostały jeszcze podjęte odpowiednie działania systemowe, które mogłyby pomóc w walce z wirusem. Przez to HCV wymyka się uwadze lekarzy, nie istnieją procedury, które rekomendowałyby kontrolne wykonywanie testu. Zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniuprzypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją.

Naszą inicjatywę poparł Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast. Dzięki akcji bezpłatnych badań i testów anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można szybko wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez badań jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska, do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.” – dodaje Barbara Pepke.

Zrób 1. krok.

Działania kampanii „Śląsk wolny od HCV” skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast              w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie w pierwszej kolejności sprawdzana jest obecność przeciwciał wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku, wykonuje się badanie weryfikujące obecność HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV,zamieszczone zostały materiały informacyjne oraz  mapa z adresami laboratoriów biorących udział w akcji bezpłatnych badań .

Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów.  

Fundacja Gwiazda Nadziei wspiera osoby chorujące na WZW C, pomaga w rozpoczęciu leczenia. Świadomość bycia zakażonym HCV zmienia życie pacjenta. Pojawia się strach przed zakażeniem bliskich, troska o ich zdrowie, czasami poczucie wstydu i wykluczenia. Staramy się temu zaradzić.

W kampanię Śląsk wolny od HCV zaangażowali się Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie poszczególnych miast Śląska oraz Kabaret Rak, któremu bardzo dziękuję na wystąpienie pro bono w spocie radiowym. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się uratować niejedno życie mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

 

Zapamiętaj!

Zakażenie HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.
1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
Zakażenie HCV może nie wpływać na wynik tzw. prób wątrobowych.
Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane, pozwalają wyeliminować zakażenie u blisko 100% leczonych osób
Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

Śląsk wolny od HCV to kampania skierowana przede wszystkim do społeczność lokalnej. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia. W ramach kampanii informujemy o punktach, które prowadzą bezpłatne badania oraz placówkach, które realizują leczenie w woj. śląskim. Organizatorem kampaniijest Fundacja Gwiazda Nadziei. Kampania realizowana jest pod Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych a partnerem jest Koalicja Hepatologiczna. Patronat Honorowy nad kampanią objął także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydenci miast: Bielsko-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza, Burmistrzowie: Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz Wójtowie Gorzyc i Gminy Poraj.