Knurów/Region: 76 Tour de Pologne – przez Knurów, ale…

0
3679

Znamy termin kolejnego 76. Wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

11 kwietnia w Krakowie odbyła się prezentacja trasy, najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego, jaki odbywa się na terenie naszego kraju. Odbędzie się on 3 – 9 sierpnia 2019.
Podobnie jak przed rokiem Tour de Pologne rozpocznie się w Krakowie. Meta zmagań została zaplanowana w Bukowinie Tatrzańskiej. Najdłuższy etap liczy 173 km (trasa: Jaworzno – Kocierz), zaś najkrótszy Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (132,5 km). Kolarze mają do przejechania w sumie 1060,5 km.

 

     Tour de Pologne po raz kolejny włączy się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako „Wyścig Pokoleń” i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.

 

Trasa 76. Tour de Pologne:

etap 1: 3.08 (sobota) Kraków – Kraków / 136 km
etap 2: 4.08 (niedziela) Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km
etap 3: 5.08 (poniedziałek) Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
etap 4: 6.08 (wtorek) Jaworzno – Śląskie, Kocierz / 173 km
etap 5: 7.08 (środa) Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km
etap 6: 8.08 (czwartek) Małopolska, Zakopane / 155 km
etap 7: 9.08 (piątek) BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km

       Dla nas najbardziej interesującym jest etap 3 przebiegający od sąsiadujących ze Szczygłowicami – Książenic.
        Tutaj trasa przebiegnie przez Szczygłowice oraz najprawdopodobniej ul. Rybnicką i Niepodległości, żeby Dworcową udać się w stronę Gierałtowic.
        Jak się okazuje planowane przebudowy na terenie naszego miasta i możliwość ulokowania w atrakcyjnym punkcie „Premii Lotnej” wykluczają przejazd Wyścigu głównymi ulicami naszego miasta. Ma na to również wpływ, mała korekta trasy, która nie bierze pod uwagę, przejazdu ulicami Gliwic.

     Dobra współpraca Organizatora z naszym Miastem, pozwoli uczestniczyć mieszkańcom w tym wielkim wydarzeniu, bez konieczności wyjazdu „po sąsiedzku”. Będzie może mniej wystrzałowo, ale z pewnością tak samo bardzo emocjonalnie i kolorowo.

      Z pewnością koniecznym będzie zaangażowanie wolontariuszy do zabezpieczenia przebiegu trasy – którego koordynacją działań zajmie się załoga knurowskiego MOSiRu. /szczegóły postaramy się podać niebawem/