Region: 13.ŚBOT wspiera seniorów

0
413

   Blisko 40 seniorom i kombatantom pomogli już żołnierze  z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w zarejestrowaniu  się na szczepienie oraz dotarciu do punktów szczepień.

 

Od połowy stycznia 2021r. ruszył proces szczepień seniorów oraz kombatantów. Żołnierze 13. ŚBOT wspierają punkty szczepień w naszym województwie. Pomagają także w transporcie do punktu szczepień kombatantów oraz seniorów, dowozie zespołów medycznych do zaszczepienia tych osób, które nie są
w stanie opuścić mieszkania a także monitorują ich samopoczucie po szczepieniu.  

Jedny z pierwszych zaszczepionych na Śląsku kombatantów jest ppłk. Henryk Czerwiński ps. „Czart”. Ma on obecnie 97 lat, w ruchu Oporu Armii Krajowej działał od grudnia 1942 roku. 

– Cieszę się, że Wy młodzi pamiętacie o nas i nam pomagacie. Bez Was nie wiem czy udałoby mi się zaszczepić. Szczególnie żołnierze ze śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zawsze o mnie pamiętają i wiem, że zawsze mogę na nich liczyć. – podkreśla ppłk. Czerwiński. 

Także wielu innych seniorów przyznaje, że bez wsparcia żołnierzy zaszczepienie się byłoby bardzo trudne a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. 

– Jednym z naszych zadań jest wspieranie mieszkańców naszego regionu.
Z jednej strony więc to nasz obowiązek, ale z drugiej po prostu wielkie poczucie solidarności i chęć niesienia pomocy. Fakt, że możemy dać coś z siebie nie tylko
w czasie wojny, ale i pokoju jest dla mnie bardzo ważny. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tym trudnym nie tylko dla naszego kraju, ale i całego świata czasie zamknęli się w koszarach na szkoleniach i nie wyszli z pomocą do ludzi. Właśnie
to jest niesamowite, w Wojskach Obrony Terytorialnej, że możemy jednocześnie szkolić się i rozwijać by być gotowym na czas wojny a także działać gdy jesteśmy potrzebni w czasie pokoju.- poskreśla st. szer. Dawid Basgier. 

Od 18 stycznia działa także całotygodniowa Infolinia wsparcia dla seniorów
– tel. 800 100 115. Infolinia jest narzędziem pomocniczym w zakresie rejestracji, doradztwa, transportu do miejsca szczepień. Działanie Infolinii ma usprawnić proces realizacji szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Na szczeblu każdego województwa – w brygadach obrony terytorialnej wyznaczeni zostali żołnierze – koordynatorzy, do których trafiają usystematyzowane potrzeby osób z danego regionu, zebrane wcześniej przez operatorów infolinii.

Pod numerem 800 100 115, seniorzy zgłaszają prośby o pomoc w procesie rejestracji, później w dowozie na miejsce szczepień. Żołnierze wspierają ich od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, koordynują pomoc w dowozie przez podmioty do tego zobowiązane (np. gminy, urzędy miast) lub w sytuacji szczególnie trudnej, sami zorganizują wojskowy transport do punktów szczepień.

Wojska Obrony Terytorialnej obecnie realizują zimową kampanię operacji pk. „Trwała Odporność”. Poza dotychczas prowadzonymi działaniami, których celem jest wsparcie walki państwa z pandemią, najważniejszym obecnie obszarem zadań jest wsparcie Narodowego Programu Szczepień.

info: 13. śbot