Pyskowice: Stacja Kultury na ostatniej prostej. Oddanie jeszcze w tym roku

0
586

Stacja Kultury na ostatniej prostej. Oddanie jeszcze w tym roku

Z końcem bieżącego roku powinna być gotowa siedziba Stacji Kultury. Przetarg na dokończenie rewitalizacji dawnego dworca wygrał wykonawca dotychczasowych prac firma Milimex S.A z Siemianowic Śląskich. Ostatni etap robót kosztować będą blisko 6,7 mln zł, a 95 proc. tej kwoty pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ślaskiego. Oddanie budynku planowane jest do końca bieżącego roku.

 

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat popadający w ruinę tzw. stary dworzec zmienił się nie do poznania. Wymieniono dach i założono instalację fotowoltaiczną, założono nowe instalacje, odnowiono całkowicie wnętrza.
Teraz przyszła kolej na odrestaurowanie elewacji oraz postawienie nowego segmentu w miejsce rozpadającej się dobudówki. W zmodernizowanych pomieszczeniach pojawi się również wyposażenie.

Szczegółowy zakres prac obejmuje m.in. rozbiórkę budynku przylegającego i postawienie nowego, renowację elewacji (usunięcie starych powłok malarskich oraz zabrudzeń, uzupełnienie ubytków, wypełnienie spoin, impregnacja), dobudowę przeszklonego przedsionka od frontu wraz z podjazdem, montaż windy oraz brakującej stolarki okiennej i drzwiowej, zakup 150 krzeseł do sali widowiskowej.

Zgodnie z planem życie wróci w stare mury w przyszłym roku. Przypomnijmy, że celem prac jest nie tylko uratowanie zabytku, ale przede wszystkim stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Nowe centrum, pod nazwą Stacja Kultury, będzie oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne. Przewidziano stworzenie m.in. klubokawiarni z dostępem do internetu oraz medioteką/ biblioteką, przestrzeni biurowych, w tym dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz organizowania spotkań i konferencji, pomieszczeń na zajęcia warsztatowe i artystyczne. Nową dobudówkę zajmie część sali widowiskowej oraz konferencyjnej. Obiekt odzyska funkcje obsługi podróżnych – pojawi się poczekalnia z toaletą i biletomatami.

Zakończone pod koniec ubiegłego roku prace kosztowały ponad 7,5 mln zł. Z kolei wartość II etapu to 6 695 000,00 zł. Inwestycja posiada dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wkład środków z Unii Europejskiej stanowi 95 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu firma Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich.

info: pyskowice.pl