GierałtowiceKultura i rozrywka

Przyszowice: „Zaśpiewać Bogu i Polsce” parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena

13 listopada – Przyszowice, parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena – „Zaśpiewać Bogu i Polsce”.

Minęło tyle lat odkąd to wypowiedział te słowa do nas nasz papież a słowa przez Niego wypowiedziane nie straciły nic ze swej wartości. Od tej pory wyrosło na na tej ziemi nowe pokolenie Polaków, a prośba z którą nas zostawił jest ciągle aktualna.
Niedzielny koncert którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach oraz chór „Słowik” przy współpracy parafii w Przyszowicach był nie tylko wygraną i wyśpiewaną modlitwą.

Repertuar utworów i pieśni poświęcony był także obchodom „Dnia Niepodległości”, był także swego rodzaju przypomnieniem słów wielu znanych utworów w których zawsze na pierwszym miejscu stawiane były trzy słowa „ Bóg, Honor, Ojczyzna”. Warto pamiętać o tych słowach, które jeszcze niedawno stanowiły fundament naszych wartości. Należy także pamiętać o tym, że to właśnie chóry i orkiestry dęte były wizytówką naszej rodzimej śląskiej kultury, spotkania w kościołach z chóralnym śpiewem i graniem nie są niczym nowym, jest to nic innego jak tylko kultywowanie naszych śląskich tradycji.

Wiernych w murach parafialnego kościoła przed koncertem powitał ks. proboszcz Adam Niedziela. Na koncercie obecny był Wójt Gminy Gierałtowice dr. Joachim Bargiel oraz dyrektor GOK Gierałtowice pan Piotr Rychlewski.
Orkiestrze KWK Makoszowy oraz chórowi dyrygował Henryk Mandrysz . Akompaniament (fortepian) pani Barbara Jałowiecka – Cempura. Koncert prowadzili druhowie chóru. Gościnnie z przyszowickim „Słowikiem” wystąpiła Natalia Borowska (sopran), absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia w Zabrzu. Oprawa techniczna koncertu (wizualizacja na ekranie) – Szymon Musioł.
W repertuarze który zaprezentowała Orkiestra Dęta KWK Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza usłyszeliśmy; „Pierwszą Brygadę”, „Przybyli Ułani”, Białe Róże”, „ Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Wojenko, Wojenko”, „ O mój rozmarynie”, „ Jak długo w sercach naszych”, jako utwór pożegnalny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II orkiestra zagrała utwór „ Janie Pawle”.
Chór „Słowik” zaprezentował pieśni „ Moja Ojczyzna”, „ Żyj mój świecie”, „ Jaskółeczka”, „ Nie bądź smutna”, „Modlitwa”, „ o Panie któryś jest na niebie”, „Nuta w nutę”, „Modlitwa o pokój”, „ Rota” ( nie rzucim Chryste).

Relacja : Tadeusz Puchałka