Przyszowice: Warsztaty Lolita Igorivna Wrzeczynska – 17 maja

0
326

Serdecznie zapraszamy na warsztaty Lolita Igorivna Wrzeczynska – ukraińska rysowniczka ludowa

17 maja w Bibliotece w Przyszowicach. Na warsztaty obowiązują zapisy. 32 235 32 50

„Pochodząca z Kijowa artystka ludowa. Praktykuje rysunek w tradycyjnych technikach: ukraińkiej (Petrykivka) i wschodniej (Mezen). Nauczyła się ich w szkole plastycznej, istniejącej w Kijowie, jeszcze za czasów ZSRR. Związana jest ze szkołą w ekologiczną osadzie „Dolina Dzherel” we wsi Motyzhin, gdzie uczyła rysunku.

Petrykivka pełna jest kolorowych kwiatów i ptaków. To tradycyjny styl dekoracyjny, uznany w 2012 roku przez Ministra Kultury Ukrainy za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W 2013 roku wpisano go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nauk humanistycznych UNESCO. Rysunki w tej technice można odnaleźć na wielu przedmiotach użytkowych — dawnych i współczesnych, zwłaszcza tych, pochodzących z okolic wioski Petrykivka w rejonie Dniepropetrowska.

Mezen to popularna w Ukrainie sztuka ludowa o wschodnich korzeniach. Szczególnie często praktykowana w rosyjskojęzycznej części Ukrainy. Charakterystyczne czerwone plamy, przecinają czarne linie, zamieniając abstrakcyjne formy w zwierzęta leśne, gospodarskie, czy powtarzające się wzory”

info: Biblioteka Gierałtowice