Przyszowice/Gierałtowice: Podsumowanie akcji „Zobacz czym oddychasz!”

0
258

Koordynatorem i pomysłodawcą akcji jest Wojciech Szczypka z Gierałtowickiego Alarmu Smogowego.

 

 

Żogała Leszek Wójt Gminy Gierałtowice

Kończy się akcja edukacyjna „Zobacz czym oddychasz”. Wynik widać na zdjęciu.
Nie jest może tak źle, jak w zeszłym roku, ale dobrze też nie jest.
Dziękuję wszystkim, dzięki którym akcja mogła się odbyć, po raz drugi, w naszej gminie. Polskiemu Alarmowi Smogowemu, który włączył nas do tej akcji, jak i Gierałtowickiemu Alarmowi Smogowemu za koordynację działań z Polskim Alarmem Smogowym. Dziękuję PGK sp. z o.o. w Przyszowicach, za przygotowanie stanowiska dla instalacji. Sołtysowi Przyszowic Andrzejowi Gawlikowi i radnym za poparcie akcji.
Przypominam, że są dostępne dotacje gminne do wymiany pieców. Dotacje od tej kadencji wzrosły kilkukrotnie. Dzięki temu wymienione zostało w ostatnich trzech latach więcej pieców, niż przez ostatnie 10 lat. W Urzędzie Gminy można tez potwierdzić Profil Zaufany EPUAP, dzięki temu można z domu złożyć wniosek np. do programu Czyste Powietrze (i przy okazji mieć możliwość komunikacji z wszystkimi urzędami w Polsce drogą elektroniczną).
Nasza gmina jest w rankingu aktywności programu Czyste Powietrze na 31 miejscu na prawie 2,5 tysiąca gmin!
Przypominam też o trwającej rejestracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Terminy upływają już w czerwcu przyszłego roku. Miło mi poinformować, że w naszej gminie proces ten przebiega szybko (w porównaniu z średnią krajową). Dziękują za zaangażowanie pracownikom urzędu, którzy przy każdej okazji informują i zachęcają do spełnienia tego obowiązku.