Podróże do Kędzierzyna Koźla i Strzelec Opolskich będą szybsze, a przewóz towarów sprawniejszy. Powstanie też nowy przystanek. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wartej prawie 5 mln zł. Zakończenie tego etapu prac przewidziano na drugą połowę 2020 r.

Gliwice od lat zabiegały o szersze wykorzystanie kolei w miejskim transporcie publicznym. PKP PLK zmodernizują stację Gliwice Łabędy, odtworzy połączenie stacji Gliwice Port ze stacją Gliwice Łabędy, co usprawni przewóz towarów i wybuduje przystanek osobowy o roboczej nazwie Gliwice Kopernik. Miasto uzupełni go o tzw. infrastrukturę miejską.

Zamysł Gliwic dotyczący szerszego wykorzystania komunikacji kolejowej jest realizowany przez Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. GZM zleciła opracowanie koncepcji kolei metropolitalnej, którą wykonała Politechnika Śląska (Katedra Systemów Transportowych i Inżynierii Ruchu na Wydziale Transportu).

– Gliwice Łabędy to ważna śląska stacja, przez którą przebiegają linie: z Katowic do Kędzierzyna Koźla (nr 137) oraz  do Pyskowic (nr 135) i dalej do Strzelec Opolskich (linia nr 132). Przez Gliwice Łabędy przebiega międzynarodowy szlak kolejowy E30 łączący Niemcy, Polskę i Ukrainę – tłumaczy Jacek Kaniewski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Prace są obecnie na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej inwestycji. Według planu ten etap o wartości niemal 5 mln zł zostanie zakończony w 2020 r.

Modernizacja węzła w Łabędach jest częścią większego projektu PKP PLK o nazwie „Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap II: linia E 30 na odcinku Katowice – Chorzów Batory oraz Gliwice Łabędy”.

Info: gliwice.eu