Powiat/Knurów: Rondo coraz bliżej.

0
1420

Rondo coraz bliżej

Intensywne roboty trwają w Knurowie przy zbiegu ulic Szpitalnej i Kosmonautów. Dawne skrzyżowanie jest tu przebudowywane w rondo, które usprawni ruch w tym newralgicznym miejscu miasta.

Kierowcy póki co psioczą na utrudnienia, ale końcowy efekt z pewnością zadowoli zarówno ich, jak i pieszych oraz rowerzystów. Rondo bowiem zapewni płynną jazdę i zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

– To bardzo poważna inwestycja, jedna z największych prowadzonych w tym roku przez Powiat Gliwicki – podkreśla starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Cieszę się, że na jej realizację udało się nam pozyskać środki rządowe, a inwestycję wsparło również Miasto Knurów. To dobry przykład na to, że działając wspólnie, można wiele osiągnąć.

Zakres prac jest bardzo duży, objął sporą część ulic Szpitalnej i Kosmonautów. Średnica zewnętrzna ronda wyniesie 40 m, a wewnętrzna – 24 m. Przy wlotach (dojeździe) powstają wysepki rozdzielające jezdnię. Będzie też nowe oświetlenie. Modernizacja obejmuje 594-metrowy fragment ul. Szpitalnej (drogi powiatowej nr 2982S), pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Ułanów a skrzyżowaniem z ul. Batorego. Wzdłuż ul. Szpitalnej powstaje nowy chodnik (1,5-metrowej szerokości, miejscowo poszerzony do 2 m) i ścieżka rowerowa (dwumetrowej szerokości).  Przebudowywane są także istniejące chodniki, schody terenowe i zjazdy. Wzdłuż ul. Szpitalnej wybudowane zostaną 34 miejsca postojowe. Modernizowany jest też parking dla samochodów osobowych, zlokalizowany w rejonie skrzyżowania ulic Szpitalnej i Kosmonautów (w części północno-wschodniej). Przebudowie ulega tu zjazd od strony ul. Szpitalnej, zaś likwidacji – zjazd od strony ul. Kosmonautów.

Roboty prowadzi katowicka Firma Usługowo–Budowlaną Fil-Bud, wyłoniona w przetargu rozpisanym przez Zarząd Dróg Powiatowych w Gliwicach. Firma wyceniła je na  blisko 3,1 mln zł. 

Inwestycja finansowana jest z kilku źródeł. Znaczną część stanowi dofinansowanie pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach z Funduszu Dróg Samorządowych, wynoszące ponad 1,5 mln zł. Pozostała kwota w połowie pochodzić będzie z budżetu powiatu, a w połowie – z budżetu Knurowa.

Roboty ruszyły w styczniu, a ich zakończenie zaplanowano na maj br. Skrzyżowanie na czas przebudowy nie zostało zamknięte – ruch jest regulowany przez sygnalizację świetlną.

 

info: Aktualności Powiatu Gliwickiego