Powiat Gliwicki: Trwa kwalifikacja wojskowa

0
273

Trwa kwalifikacja wojskowa

9 sierpnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu gliwickiego. Prowadzona jest w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach przy ul. Zawiszy Czarnego 7, gdzie działa Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu gliwickiego. Zakończy się 31 sierpnia.

Pierwszego dnia kwalifikacji wojskowej Powiatową Komisję Lekarską dla powiatu gliwickiego odwiedził starosta gliwicki Waldemar Dombek. Po jej pomieszczeniach starostę oprowadził mjr Tadeusz Kuśmierczyk – zastępca komendanta WKU w Gliwicach, a pracę Komisji omówił jej przewodniczący, dr Tomasz Reginek. Na miejscu obecny był również wójt Gminy Gierałtowice, Leszek Żogała.

Przypomniano, że celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności osób do czynnej służby wojskowej, ich wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony, założenia ewidencji wojskowej oraz rekrutacja do ochotniczych form służby wojskowej.

– Powiat gliwicki od kilku lat plasuje się w województwie śląskim w czołówce samorządów pod względem stawiennictwa osób wzywanych do kwalifikacji wojskowej – mówi starosta Waldemar Dombek. – W ubiegłym roku przed Powiatową Komisją Lekarską dla powiatu gliwickiego stawiło się sto procent wezwanych. Świadczy to o bardzo dobrej współpracy powiatu z WKU oraz z naszymi gminami, które włączone są w przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej.

W tym roku tzw. rocznikiem podstawowym są osoby urodzone w 2002 r. Przed Komisję wezwani zostali głównie mężczyźni. Są również kobiety, jeśli posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Każdego dnia przed Komisją stawiają się wezwani z konkretnych gmin. Ogółem będzie to 530 osób. Oto terminarz kwalifikacji wojskowej dla mieszkańców poszczególnych gminach powiatu gliwickiego:
– Knurów – 9-13 sierpnia
– Sośnicowice – 13-16 sierpnia
– Rudziniec – 16-17 sierpnia
– Gierałtowice – 18-19 sierpnia
– Toszek – 20-23 sierpnia
– Pyskowice – 23-25 sierpnia
– Pilchowice – 25-27 sierpnia
– Wielowieś – 27 sierpnia
– Dzień dodatkowy – 30 sierpnia
– Rocznik Starszy – 30 sierpnia
– Kobiety – 31 sierpnia.

info: starostwo powiatowe w gliwicach