Ciekawostki z ...GierałtowiceGliwiceKnurówNewsyPilchowiceRegion

Powiat Gliwicki: Obchody Święta Niepodległości

Powiat Gliwicki tradycyjnie obchodzić będzie Święto Niepodległości wspólnie z Miastem Gliwice. 11 listopada patriotyczne uroczystości odbędą się także m.in. w Knurowie i w Pyskowicach. W obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości aktywnie włącza się również młodzież z powiatowych szkół ponadpodstawowych.

W Gliwicach o godz. 12.30 w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac marszałka J. Piłsudskiego. Tam, o godz. 14.30 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się patriotyczna uroczystość. Z kolei na godz. 15.15 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920-1922 w Parku Starokozielskim, a na godz. 18.00 – koncert „Warszawski Lutosławski” w wykonaniu Magdy Navarrete i Piotra Steczka w Teatrze Miejskim (bilety na koncert w cenie 1 zł do nabycia w kasie Teatru Miejskiego i Kina Amok). Dzień wcześniej, 10 listopada o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznej. Wstęp wolny.

W Knurowie msza św. za Ojczyznę odprawiona będzie o godz.11.00 w kościele pw. św. Cyryla i Metodego. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerują pod pomnik Powstańców Śląskich z udziałem Orkiestry KWK „Knurów”, klasy mundurowej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, pocztów sztandarowych i delegacji. W trakcie uroczystości odbędzie się ślubowanie I klasy mundurowej, a delegacje pod pomnikiem złożą kwiaty i wieńce. Następnie zaplanowano przemarsz na boisko ZSZ nr 2 w Knurowie prowadzony przez Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich, z którym szkoła współpracuje. Ok. godz. 13.30 w ZSZ nr 2 rozpocznie się uroczysta akademia o charakterze patriotycznym, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego i ZSZ nr 2 w Knurowie.

W Pyskowicach o godz. 10.00 w kościele pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Patriotyczny na pl. Piłsudskiego. W ramach uroczystości przewidziano: rys historyczny, złożenie kwiatów, wartę honorową. Odbędzie się także ślubowanie uczniów I klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach oraz pokaz musztry paradnej klas mundurowych tejże szkoły.

Gmina Pilchowice odzyskanie przez Polskę niepodległości uczci w Wilczy. O godz. 9.45 pod pomnikiem poświęconym poległym i zaginionym mieszkańcom Wilczy w latach 1939-1946 złożone zostaną kwiaty, a o godz. 10.00 w kościele pw. św. Mikołaja odprawiona będzie msza św. Po mszy w Domu Kultury zaprezentowany zostanie program artystyczny. Ponadto będzie można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Katowicach pt. „Pamięć o powstaniach śląskich w XX wieku. Uczestnicy – Pomniki – Rocznice”.

 

info: starostwo.gliwice.pl